Ruská tajná služba: K Islámskému státu se přidaly tisíce Rusů, musíme si na ně dávat pozor

Moskva - Přes 4 tisíce ruských občanů odešlo do zahraničí, aby tam "bojovali na straně teroristů". Tuto informaci vydala v pondělí ruská bezpečnostní služba FSB, konkrétně její šéf Alexandr Bortnikov. Zprávu vydal v souvislosti s porážkou Islámského státu na Blízkém východě. Informaci poskytla agentura Beta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ruská vlajka

Rusko se po porážce Islámského státu v Iráku a Sýrii totiž připravuje na to, že tito lidé se vrátí zpět do vlasti a budou páchat zločiny tam. Do této chvíle informovala ruská kontrarozvědka o 2 900 ruských džihádistů, kteří většinou pocházeli z nestabilních muslimských republik v oblasti Kavkazu.

Podle Alexandra Bortnikova bylo kvůli "zločinům spojených s terorismem nebo extrémismem" souzeno v posledních pěti letech téměř 10 tisíc lidí.

Agentura Beta uvádí, že ve chvíli, kdy Vladimir Putin oznámil stažení části ruských jednotek ze Sýrie, Federální bezpečnostní služba vyjádřila obavu z návratu džihádistů ze země. Strach umocnil ještě ten fakt, že v Rusku se má příští rok konat mistrovství světa ve fotbale.

Jak Islámský stát, tak syrská odnož Al-Kájdy slibovali Rusku pomstu už od počátku ruské vojenské intervence do Sýrie v roce 2015. Rusko bylo v posledních měsících cílem několika útoku. Při jednom z nich, 3. dubna v petrohradském metru, zemřelo 16 lidí.

Vladimir Putin včera prohlásil, že současná situace "vyžaduje nalezení a zavedení nových účinnějších metod pro řešení problémů a hrozeb ve světě". Zároveň zdůraznil, jak důležitá je spolupráce mezi zpravodajskými službami na celém světě.

V neděli Putin poděkoval prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi za informace poskytnuté CIA, které vedly k zastavení plánovaného teroristického útoku v Petrohradu. Agentura uvádí, že v předchozích dnech navíc speciální složky podnikly několik operací, které vedly k únosu nebo smrti podezřelých členů Islámského státu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trapas americké ministryně: Svými slovy o Norech vyvolala pořádný rozruch

17.01.2018 18:46 Aktualizováno Washington - Ministryně americké vnitřní bezpečnosti Kirsten Nielsenová si obrazně řečeno utrhla…

Putinovo zdraví? Mnohé by předehnal, sdělil stroze Kreml. Volby má v kapse

17.01.2018 15:36 Aktualizováno Moskva - Ruský prezident nehodlá po vzoru svého amerického protějšku podstoupit kontrolu svého…

Rusko hodlá legalizovat soukromé armády

17.01.2018 14:50 Moskva - Ruský parlament začne v únoru projednávat návrh na legalizaci soukromých armád. Zákon má…

Lidé v Kosovské Mitrovici oplakávají zavražděného politika, byl střelen…

17.01.2018 14:43 Priština - Stovky lidí dnes přišly uctít památku Olivera Ivanoviče, kterého v úterý zatím neznámí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama