Saakašvili vyzval Porošenka k demisi. Jste chamtivý antihrdina, píše v dopise

Kyjev - Michail Saakašvili v otevřeném dopise vyzval ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby dobrovolně odstoupil. Na Ukrajině se gruzínský exprezident politicky angažuje od roku 2015, kdy ho do země pozval Porošenko a udělal z něj oděského gubernátora. Pak se vše změnilo.

Přidejte svůj názor

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

Saakašvili stále důrazněji prezidentovi vyčítal nejen tolerování korupce, ale i váhavé prosazování reforem.

Po roztržce s Porošenkem přišel nejen o post gubernátora, nýbrž i o ukrajinské občanství, a nyní mu hrozí obžaloba ze zločinného spiknutí a z napomáhání zločinecké organizaci, za což může jít až na pět let do vězení. Generální prokurátor Jurij Lucenko ale minulý týden řekl, že Ukrajina velice pravděpodobně Saakašviliho předá Gruzii, kde je stíhán kromě jiného za zneužití úřadu.

Saakašvili je momentálně šéfem ukrajinské strany Hnutí nových sil. "Vaše dobrovolná demise je téměř poslední krok k překonání politické krize, která se jinak bude dál prohlubovat. Prezident, jenž sklonil hlavu před vůlí národa a dobrovolně odstoupil, může počítat se zmírněním trestu a s milosrdností," napsal Saakašvili v otevřeném dopise, který v noci na dnešek zveřejnil na facebooku.

Znovu Porošenka obvinil z neochoty provést potřebné reformy a z "nekonečné chamtivosti, kterou ukrajinský lid nebude trpět". Neprovedené reformy a korupce podle Saakašviliho učiní z ukrajinského prezidenta "antihrdinu a největší zklamání pro Ukrajince".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stalo se něco zásadního? Rodina Michaela Schumachera vydala emotivní…

21.03.2018 22:16 Aktualizováno Ženeva - Jak je na tom bývalý německý automobilový závodník a sedminásobný mistr světa formule 1…

Rusko opět obvinilo Česko, že vyvíjelo jed novičok

21.03.2018 22:13 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes v oficiálním dokumentu znovu zařadilo Českou republiku…

Moskva už neobviňuje Česko kvůli novičoku, Johnson přirovnal Putina k…

21.03.2018 20:25 Aktualizováno Londýn/Moskva - Moskva se obává, že by Britové mohli zničit klíčové důkazy o útoku nervovým plynem…

Ve Vatikánu vypukl skandál s rozmazanou fotkou

21.03.2018 14:52 Vatikán - Šéf vatikánského oddělení pro komunikaci Dario Viganò dnes rezignoval. Důvodem je skandál…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama