Saakašvili vyzval Porošenka k demisi. Jste chamtivý antihrdina, píše v dopise

Kyjev - Michail Saakašvili v otevřeném dopise vyzval ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby dobrovolně odstoupil. Na Ukrajině se gruzínský exprezident politicky angažuje od roku 2015, kdy ho do země pozval Porošenko a udělal z něj oděského gubernátora. Pak se vše změnilo.

Přidejte svůj názor

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

Saakašvili stále důrazněji prezidentovi vyčítal nejen tolerování korupce, ale i váhavé prosazování reforem.

Po roztržce s Porošenkem přišel nejen o post gubernátora, nýbrž i o ukrajinské občanství, a nyní mu hrozí obžaloba ze zločinného spiknutí a z napomáhání zločinecké organizaci, za což může jít až na pět let do vězení. Generální prokurátor Jurij Lucenko ale minulý týden řekl, že Ukrajina velice pravděpodobně Saakašviliho předá Gruzii, kde je stíhán kromě jiného za zneužití úřadu.

Saakašvili je momentálně šéfem ukrajinské strany Hnutí nových sil. "Vaše dobrovolná demise je téměř poslední krok k překonání politické krize, která se jinak bude dál prohlubovat. Prezident, jenž sklonil hlavu před vůlí národa a dobrovolně odstoupil, může počítat se zmírněním trestu a s milosrdností," napsal Saakašvili v otevřeném dopise, který v noci na dnešek zveřejnil na facebooku.

Znovu Porošenka obvinil z neochoty provést potřebné reformy a z "nekonečné chamtivosti, kterou ukrajinský lid nebude trpět". Neprovedené reformy a korupce podle Saakašviliho učiní z ukrajinského prezidenta "antihrdinu a největší zklamání pro Ukrajince".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trapas americké ministryně: Svými slovy o Norech vyvolala pořádný rozruch

17.01.2018 18:46 Aktualizováno Washington - Ministryně americké vnitřní bezpečnosti Kirsten Nielsenová si obrazně řečeno utrhla…

Putinovo zdraví? Mnohé by předehnal, sdělil stroze Kreml. Volby má v kapse

17.01.2018 15:36 Aktualizováno Moskva - Ruský prezident nehodlá po vzoru svého amerického protějšku podstoupit kontrolu svého…

Rusko hodlá legalizovat soukromé armády

17.01.2018 14:50 Moskva - Ruský parlament začne v únoru projednávat návrh na legalizaci soukromých armád. Zákon má…

Lidé v Kosovské Mitrovici oplakávají zavražděného politika, byl střelen…

17.01.2018 14:43 Priština - Stovky lidí dnes přišly uctít památku Olivera Ivanoviče, kterého v úterý zatím neznámí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama