Eskalující konflikt na Ukrajině? Očekáváme provokace a útok ze strany Ruska, říká bývalý ukrajinský premiér

Kyjev - Na východní Ukrajině hrozí eskalace napětí kvůli ruským provokacím a možným útokům. To si alespoň myslí předseda ukrajinské Rady pro národní bezpečnost a obranu a bývalý ukrajinský premiér Oleksandr Turčynov. Podle něj budou případné útoky souviset s prezidentskou kampaní ruské hlavy státu Vladimira Putina. Zprávu přinesla agentura Unian.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

Oleksandr Turčynov, ukrajinský prezident

Oleksandr Turčynov, která vykonával i funkci prezidenta, sdělil svoji obavu ve čtvrtek na letišti Kyjev během prezentace systému pro stanovení biometrických údajů cizinců a osob bez státní příslušnosti.

"Neexistují žádné relevantní důvody pro zastavení spolupráce ruských představitelů se skupinou, která má za úkol uklidnit situaci na Donbase (SCKK). Existuje jeden provokativní důvod - jde o Putinovu volební kampaň, během které nevylučujeme nárůst vojenských provokací a zintenzivnění nepřátelství.

Přesně za tímto účelem Rusové stahují své důstojníky ze skupiny SCKK. To je skutečný problém," poznamenal Turčynov. Podle slov tajemníka Rady pro národní bezpečnost a obranu jsou ozbrojené složky Ukrajiny připraveny "odolat veškerým provokacím agresora".

"Současně si myslím, že se nám podaří najít mechanismy, s pomocí kterých zabráníme provokacím. V každém případě jsou zbrojní síly Ukrajiny připraveny bránit svoji zemi a v tom nebudeme dělat žádné ústupky," řekl Turčynov.

Jak dříve agentura informovala, v pondělí oznámilo Ministerstvo zahraničí Ruské federace to, že ruští představitelé ukončují svoji činnost v SCKK kvůli "napjaté morální a psychologické situaci" a "neuctivému postoji ukrajinských vojáků k ruské armádě". Ministerstvo zahraničí Ukrajiny se domnívá, že toto ruské rozhodnutí podstatně podkopává Minské dohody.

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny zdůraznil, že prohlášení Ruské federace o neuctivém chování ukrajinských vojákům ke svým ruským protějškům v rámci SCKK nejsou pravdivé.

V rámci zvláštní monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) prohlásila, že SCKK hraje velmi důležitou roli v plnění Minských dohod a v bezpečnosti pozorovatelů OBSE. Ta zároveň oznámila že ruské důstojníky odvolané z SCKK nahradily bojové jednotky.

Skupina SCKK (Společné centrum kontroly a koordinace) byla vytvořena za účelem dodržování Minského protokolu. Ve skupině jsou ukrajinští a ruští představitelé. Organizace začala být aktivní v září 2014 a dnes má být zárukou toho, že se Minské dohody naplní.

Vstupte do diskuze (55)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež Pavel VI. má být letos prohlášen za svatého. V roce 1968 odsoudil…

17.02.2018 18:13 Vatikán - Bývalý papež Pavel VI. bude v letošním roce prohlášen za svatého. V čele římskokatolické…

USA budou žádat o vydání obviněných Rusů, jsou z trollí farmy

17.02.2018 16:09 Aktualizováno Washington/Petrohrad - Ruští občané přistižení při vměšování do prezidentských voleb v USA v roce…

Papež obnovil komisi proti zneužívání dětí, ta minulá skončila fiaskem

17.02.2018 15:55 Vatikán - Katolickou církev stále pronásledují pedofilní skandály. Papež František proto obnovil…

Obviněná ruská agentura internetových výzkumů je trollí farma

17.02.2018 08:25 Washington - Ruská agentura internetových výzkumů AII se sídlem v Petrohradě je trollí farmou,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama