Johnson přijel do Ruska. Vztahy na bodu mrazu a Mayová si ještě přisadila

Moskva/Londýn - Do Ruska dnes přicestoval šéf britské diplomacie Boris Johnson, nějaké zásadní zlepšení vztahů mezi Londýnem a Moskvou ovšem čekat nelze. O krizi otevřeně hovoří i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Boris Johnson, ilustrační fotografie

Johnson přijel na návštěvu Ruska jako první ministr zahraničí Spojeného království po pěti letech. "Naše vztahy s Ruskem nemohou být normální, protože Moskva se dál pokouší destabilizovat situaci v evropských zemích, včetně Ukrajiny," zdůraznil Johnson ještě před odletem do Moskvy. "Jsme připraveni hájit naše zájmy," dodal.

Chmurnou předehru dnešního jednání podpořila i premiérka Theresa Mayová. Prohlásila, že má pro Rusko "velmi prostou zprávu: víme, co provádíte a neuspějete s tím". Premiérka řekla, že Johnson bude v Moskvě jednat přímočaře.

Už v neděli v rozhovoru pro list Sunday Times Johnson uvedl, že Rusko je "uzavřená, protivná, militaristická a nedemokratická" země. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v reakci prohlásila, že tyto výroky mohou Rusy jen rozesmát.

Dnešní jednání potvrdilo, že Londýn a Moskva se výrazně rozcházejí v názoru na řešení krizí na Ukrajině a v Sýrii, vyplynulo z tiskové konference obou ministrů. Británii vadí údajné vměšování Ruska do záležitostí evropských zemí, kybernetické útoky iniciované Moskvou a agresivní dezinformační kampaň, kterou údajně řídí ruská vláda. Lavrov si po schůzce stěžoval na "sérii agresivních a urážlivých prohlášení", která prý zazněla z Londýna.

Jonhnson a Lavrov v Moskvě posoudili širokou škálu světových problémů včetně situace v Libyi, Jemenu a Iráku.

zdroj: YouTube

Diskutovat v budoucnu podle agentury TASS chtějí o dopadu odchodu Británie z Evropské unie na britsko-ruský obchod nebo o spolupráci tajných služeb při zajišťování bezpečnosti při fotbalovém mistrovství světa, které příští rok hostí Rusko. Lavrov ovšem vidí problém v tom, že tuto spolupráci brzdí neochota britských rozvědek "plně spolupracovat" s ruskou tajnou službou FSB. Příčinou je kauza někdejšího ruského agenta Sergeje Litviněnka, kterého v Londýně v roce 2006 podle Londýna otrávili agenti Moskvy.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trapas americké ministryně: Svými slovy o Norech vyvolala pořádný rozruch

17.01.2018 18:46 Aktualizováno Washington - Ministryně americké vnitřní bezpečnosti Kirsten Nielsenová si obrazně řečeno utrhla…

Putinovo zdraví? Mnohé by předehnal, sdělil stroze Kreml. Volby má v kapse

17.01.2018 15:36 Aktualizováno Moskva - Ruský prezident nehodlá po vzoru svého amerického protějšku podstoupit kontrolu svého…

Rusko hodlá legalizovat soukromé armády

17.01.2018 14:50 Moskva - Ruský parlament začne v únoru projednávat návrh na legalizaci soukromých armád. Zákon má…

Lidé v Kosovské Mitrovici oplakávají zavražděného politika, byl střelen…

17.01.2018 14:43 Priština - Stovky lidí dnes přišly uctít památku Olivera Ivanoviče, kterého v úterý zatím neznámí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama