Nová politika rozvodů? Turecko přišlo s praštěným nápadem

Ankara – Některé země občas vymýšlejí podivuhodné zákony, jedním z takových příkladů je Turecko. V zemi od Bosporu se tentokrát rozhodli přijmout zákon o manželství, respektive o rozvodu. Jinde na světě je k rozvodu potřeba právníky, soudy a mnoho let utrpení. Ne tak v Turecku. Tento stát přišel na to, jak rozvody co nejvíc usnadnit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Turecká vlajka, ilustrační fotografie

Turecko přijalo jednu z tzv. fatv, jejímž tématem je manželství, případně jeho konec. Fatva je v islámu právní nebo náboženské stanovisko, které má zdůvodnit a zavést nějakou politickou koncepci na základě náboženské pozice. Pro přijetí jedné takové se Ankara rozhodla.

Podle této fatvy je rozvedeno každé takové manželství, ve kterém manžel označí svoji ženu za sestru nebo matku. Fatvu vydal turecký Direktoriát pro náboženské záležitosti (Diyanet).

„Pokud muž nazve svoji manželku matkou nebo sestrou, pak bude jejich manželství považováno za ukončené. Avšak pokud se manželé nerozvedou dříve, mohou znovu vstoupit do manželství,“ je psáno ve fatvě, kterou Diyanet zveřejnil na svých stránkách.

Již dříve přijal Direktoriát pro náboženské záležitosti v Turecku fatvu o rozvodu. Na základě té se mohou manželé rozvést po telefonu, faxem nebo e-mailem. Stačí jen to, aby muž třikrát řekl nebo napsal slovo „talak“ (arabsky „rozvod“ - pozn. red.). Podle fatvy se však žena musí nejprve přesvědčit, že zprávu, pokud je v písemné, či elektronické podobě, psal opravdu její manžel.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská policie pátrala po zbraních, v domě objevila nebezpečného predátora

20.01.2018 20:19 Aktualizováno Petrohrad - Ruská policie pátrala v jednom z petrohradských domů po skladu zbraní. V objektu našla…

Srbský prezident přijel do Kosova. Slíbil zajistit trvalý mír

20.01.2018 16:18 Priština - Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes přijel do Kosova a hned na začátku návštěvy…

Největší nebezpečí pro Merkelovou? Přichází z nečekaného směru

20.01.2018 09:32 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se nachází v nejsložitějším období své politické…

Žirinovskij vstoupí na divadelní prkna, hlavní roli ale nedostal

20.01.2018 09:02 Moskva - Kontroverzní ruský politik Vladimir Žirinovskij bude vystupovat v divadelní hře.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama