Čeká nás největší krize od dob druhé světové, varuje ministryně

Londýn - Rok 2018 by mohl být ve znamení jedné z nejhorších humanitárních krizí od dob Druhé světové války. To si alespoň myslí novopečená britská ministryně pro zahraniční rozvoj Penny Mordauntová. Podle ní byl už rok 2017 plný "hrozivých humanitárních krizí". Příštích 12 měsíců však má potenciál být "ještě víc bezútěšný". Informaci přinesl britský deník The Telegraph.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

OSN

Varování přišlo v době, kdy ministryně Mordauntová oznámila nový balíček podpory pro fond OSN, který umožňuje organizacím na celém světě okamžitě reagovat v případě nějaké "mimořádné situace".

Jedním z důvodů schválení balíčku ve výši 21 milionů liber (zhruba 600 milionů korun) byly podle ministerstva hladomory a konflikty v Jemenu Jižním Súdánu a Barmě. Tyto hrozby pro rok 2018 přetrvávají.

Začátkem roku 2017 OSN uvedla, že svět čelí největší humanitární krizi od roku 1945, jelikož více než 20 milionů lidí ve čtyřech zemích čelí hladomoru. Ministryně Mordauntová se však domnívá, že příští rok bude "ještě horší".

"Když vidíme utrpení, instinktivně chceme pomoci. Britové jsou šlechetní, otevření a prozíraví - to jsou vlastnosti, které definují velký národ," uvedla pro The Telegraph.

"V letošním roce jsme díky Spojenému království a dalším veřejným darům pomohli zamezit hladomorům v Nigérii a Somálsku, poskytli pomoc v nouzi přeživším hurikánů v Karibiku a poskytli životně důležité záchranné lano lidem, kteří trpí konfliktem v Sýrii a Jemenu," dodala ministryně.

"Británie poskytuje nejen pomoc při zachování života, ale také naději milionům lidí po celém světě. Ve výzvách v roce 2018 se bude Británie i nadále angažovat v popředí globální humanitární pomoci," uzavřela Mordauntová.

Podle úředníků ministerstva podpora ve výši 21 milionů liber, poskytnutá Ústřednímu fondu OSN pro poskytování naléhavé humanitární pomoci, pomůže zařídit čistou vodu a hygienická zařízení 13 miliónům lidí a potraviny devíti milionům lidí.

Částka 21 milionů liber bude přidána k pravidelnému ročnímu příspěvku Velké Británie ve výši 55 milionů liber. Tyto peníze v uplynulém roce podle úředníků OSN zachránily životy v Sýrii a také podporovaly lidi trpící násilím Boko Haram, militantní džihádistické skupiny se sídlem v Nigérii.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Porošenko chce sebrat občanství krymským Ukrajincům

20.04.2018 20:41 Kyjev/Moskva - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes předal parlamentu k projednání návrh…

Čeští politici překročili meze. Ukrajina zuří kvůli proti nezákonnému…

20.04.2018 18:35 Praha - Ukrajinské velvyslanectví dnes protestovalo proti návštěvě dvou českých politiků na…

Ruský parlament chce zakázat dovoz léků z USA, pacienti se bouří

20.04.2018 16:57 Moskva - Ruský parlament v květnu navrhne vládě úplně nahradit farmaceutický dovoz ze Spojených…

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu

20.04.2018 15:58 Moskva - Nedávné raketové útoky nepřispěly ke stabilitě v Sýrii. Zvláštnímu zmocněnci OSN pro Sýrii…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama