Dejte nám polovinu Ukrajiny, patří Rusku, burcuje poslanec Státní Dumy

Moskva/Kyjev - Ukrajina by se měla připravit na to, že přijde o Charkov, Dněpr a další města na východě země, protože polovina Ukrajiny ve skutečnosti patří Rusku. Alespoň to si myslí poslanec ruské Státní Dumy a předseda Komise pro Společenství nezávislých států Leonid Kalašnikov. Řekl to pro ruskou agenturu RIA Novosti.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Ruská vlajka

Pokud Ukrajina uzná éru Sovětského svazu jako období ruské okupace, bude muset Rusku odevzdat města Charkov, Dněpropetrovsk, Doněck, zkrátka celou východní část země. To řekl ruský poslanec Leonid Kalašnikov.

"Pokud se k tomu máme postavit vážně, tak budou muset vrátit polovinu Ukrajiny Rusku. Ne pouze Krym, ale i Charkov, Dněpropetrovsk (dnes se však město jmenuje Dněpr - pozn. red.) a Donbas, jelikož tyto oblasti do zformování Sovětského svazu nebyly součástí Ukrajiny," řekl pro agenturu.

Reagoval tak na slova ředitele Ústavu národní paměti Ukrajiny Volodymyra Vjatrovyče, který poznamenal, že by Kyjev měl podniknout kroky k tomu, aby ukrajinské období za Sovětského svazu bylo nazýváno jako "bolševická a komunistická okupace".

Vjatrovyč poznamenal, že by měla Ukrajina vyhlásit to, že je přímým nástupcem tzv. Ukrajinské národní republiky, která trvala mezi lety 1917 a 1921. Ředitel institutu již dříve naznačoval, že vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem se zlepší teprve poté, co bude současný ruský státní systém poražen.

Agentura RIA Novosti píše, že po revoluci v roce 1917 byla Ukrajině darována území Ukrajinské sovětské socialistické republiky, jejíž hlavním městem byl Charkov. Dalšími městy, které byly v USSR, jsou Doněck, Dněpr, Luhansk, Cherson nebo Oděsa.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Norwegian Airlines uskutečnily nejkratší let přes Atlantik

21.01.2018 05:48 Oslo - Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v nejkratším letu přes Atlantik uskutečněný…

Ruská policie pátrala po zbraních, v domě objevila nebezpečného predátora

20.01.2018 20:19 Aktualizováno Petrohrad - Ruská policie pátrala v jednom z petrohradských domů po skladu zbraní. V objektu našla…

Srbský prezident přijel do Kosova. Slíbil zajistit trvalý mír

20.01.2018 16:18 Priština - Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes přijel do Kosova a hned na začátku návštěvy…

Největší nebezpečí pro Merkelovou? Přichází z nečekaného směru

20.01.2018 09:32 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se nachází v nejsložitějším období své politické…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama