V Čečensku za podivných okolností zatkli aktivistu, do kauzy se vložil ruský ombudsman

Moskva - Ruský ombudsman Michail Fedotov požádal šéfa federálních vyšetřovatelů, aby nechal prověřit zadržení lidskoprávního aktivisty Ojuba Titijeva (60) v Čečensku. Tamní policie ho zatkla v úterý ráno, prý v autě vezl marihuanu.

Přidejte svůj názor

Věznice

Fedotov zaslal šéfovi Vyšetřovacího výboru Alexandru Bastrykinovi dopis, v němž poukázal na důvodné podezření, že zadržení Titijeva může být spojeno s jeho činností při ochraně lidských práv. "Je naprosto nepřípustné, aby byl někdo pronásledován kvůli práci při ochraně lidských práv," napsal ombudsman.

Fedotov ve svém dopise šéfovi federálních vyšetřovatelů také poukázal na možnost, že droga byla Titijevovi podstrčena s cílem zkompromitovat ho. Na totéž upozornilo hnutí Memorial.

Čečenské úřady odmítly, že by Titijev byl ve vazbě kvůli svým aktivitám. Mluvčí čečenského vůdce Ramzana Kadyrova Ilvi Karimov agentuře Interfax řekl, že takové naznačování je "naprosto nepodložené". Úřady jsou podle něj povinny vést nestranné vyšetřování.

Memorial podle agentury AP ve svém prohlášení obvinil čečenské policisty, že ve středu vnikli do domu Titijevovy rodiny, vyhrožovali jí a vyhnali ven. Titijevův syn a otec byli navíc předvoláni na policii.

Do čela čečenské odbočky se Titijev postavil po vraždě novinářky a obhájkyně lidských práv Natalji Estěmirovové v roce 2009. Memorial, pro který aktivistka pracovala, tehdy přičetl odpovědnost za vraždu Kadyrovovi. K Titijevovu propuštění vyzvalo ve středu ministerstvo zahraničí Spojených států. Týž den jeho osvobození žádal i komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší nebezpečí pro Merkelovou? Přichází z nečekaného směru

19.01.2018 22:07 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se nachází v nejsložitějším období své politické…

Mezi uprchlíky byla objevena nebezpečná nemoc, antibiotika ji nedokáží…

19.01.2018 22:07 Aktualizováno Curych - Švýcarští lékaři oznámili, že mezi žadateli o azyl, kteří do Evropy přišli z Afriky,…

V centru Oděsy se střílelo, údajně byl zabit zabit proruský aktivista

19.01.2018 20:56 Aktualizováno Kyjev – Dnešní přestřelka v centru ukrajinské Oděsy si vyžádala nejméně jednoho mrtvého a tři…

Další teror v ruské škole: V Ulan-Ude zaútočil žák sekerou

19.01.2018 10:40 Moskva - Na předměstí burjatské metropole Ulan-Ude nedaleko ruských hranic s Mongolskem dnes žák…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama