Zrušení speciálního tribunálu? EU je znepokojena a důrazně varuje Kosovo

Priština - EU varovala Kosovo, že snaha zrušit či změnit zákon regulující činnost zvláštního soudu pro válečné zločiny by negativně ovlivnila vztahy mezi Bruselem a Prištinou. Soud byl ustaven pod vlivem silného mezinárodního tlaku v roce 2015 po souhlasu kosovského parlamentu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vlajka Kosova

Speciální tribunál se zabývá válečnými zločiny, které za ozbrojeného konfliktu v Kosovu koncem 90. let spáchali členové povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) .

Kancelář EU v Prištině dnes uvedla, že Brusel krajně znepokojuje iniciativa 43 kosovských poslanců, kteří chtějí dosáhnout zrušení speciálního tribunálu. "Jakýkoli pokus zrušit či upravit zákon regulující činnost speciálního tribunálu by ohrozil několikaletou spolupráci EU a Prištiny na kosovském právním řádu," píše se ve sdělení.

Soud by podle kosovských médií mohl obžalovat nebo předvolat jako svědky některé ze současných vládních představitelů. Veliteli UÇK byl například premiér Ramush Haradinaj, prezident Hashim Thaçi či předseda kosovského parlamentu Kadri Veseli, připomněla agentura Reuters. Thaçi tvrdí, že soud je zaměřený výhradně na "Kosovany", tedy Albánce, a že chce ušetřit Srby.

Vedení kosovských Albánců v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku, kdy bylo Kosovo od ozbrojeného konfliktu v letech 1998 a 1999 pod mezinárodní správou. Konflikt, který si vyžádal zhruba 10.000 lidských životů, vypukl po ozbrojené vzpouře albánských separatistů. Bělehrad reagoval tvrdým zásahem armády a policie, který se zvrhl v etnickou čistku provázenou zločiny a který ukončil vojenský zásah NATO proti Srbsku.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Jerevanu opět řádí demonstranti, studenti bojkotují výuku

23.04.2018 10:52 Jerevan - V arménské metropoli Jerevanu se dnes opět sešly stovky stoupenců opozice, kteří požadují…

Silný vítr zabil v Moskvě dva lidi, 17 zranil

21.04.2018 20:28 Moskva - Nejméně dva lidské životy a 16 zraněných má na svědomí prudký vítr, který dnes udeřil na…

Ruská armáda v Dagestánu zabila devět ozbrojenců

21.04.2018 20:01 Moskva - Ruské bezpečnostní síly zabily při dnešní protiteroristické operaci v jihoruském Dagestánu…

Porošenko chce sebrat občanství krymským Ukrajincům

20.04.2018 20:41 Kyjev/Moskva - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes předal parlamentu k projednání návrh…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama