Zemanova výhra je vítězství neschopnosti a sprostoty, píší v zahraničí

Londýn/Praha - Český prezident Miloš Zeman vstupuje do prezidentských voleb jako představitel "neschopnosti, vulgarity a korupce". Alespoň tak to vidí britský deník The Guardian. Podle něj půjde o volbu, v níž lidé vysloví svůj názor na Zemanovy postoje. Mezi ně patří protimigrační rétorika a východní směřování země.

Přidejte svůj názor 213 komentářů

Miloš Zeman

The Guardian píše, že Miloš Zeman je kritizovaný mnoha lidmi, včetně Jiřího Drahoše, jenž by měl být Zemanovi největším soupeřem v letošní prezidentské volbě.

Deník také připomíná, že případné Zemanovo selhání by mohlo ovlivnit situaci v českém parlamentu. "Zemanova porážka by mohla hluboce ovlivnit českou politiku, zejména budoucnost nedávno jmenovaného premiéra Andreje Babiše, jenž je vůdcem menšinové vlády, jejíž přežití je silně závislé na podpoře současného prezidenta," píše britské médium.

Jiří Drahoš pro The Guardian řekl, že pokud by byl zvolen, nepodpořil by Babiše jako premiéra, jelikož druhý nejbohatší Čech čelí trestnímu obvinění kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Bývalý šéf Akademie věd zároveň prohlásil, že by rád obnovil "morální důstojnost" prezidentského úřadu. Zároveň podle britského deníku vyzývá k tomu, aby se zvrátil provýchodní přístup Miloše Zemana. Ten naopak vyzýval k referendu o dalším členství v Evropské unii nebo v NATO.

"Podle mého by se Česká republika měla orientovat spíš na Západ, k západním demokratickým zemím. Bez jakýchkoli otázek by měla Česká republika obnovit svoji morální autoritu, a to nejen v prezidentském úřadě, ale i v obou komorách parlamentu. Říká se, že ryba smrdí od hlavy. Přesně to popisuje naši současnou situace," řekl pro Guardian Drahoš.

Guardian také připomněl některé kontroverzní vazby Miloše Zemana. Jedním z jeho nejbližších poradců je Martin Nejedlý, jenž je generálním ředitelem české odnože ruské energetické společnosti Lukoil, která čelí různým obviněním z podezřelých vztahů s Kremlem.

Na závěr uvádí deník jeden z faktorů, kvůli kterým by nemusel prezidentský úřad obhájit. Tím je jeho pokročilý věk a předpokládané potíže se zdravím.

"Zeman je důvěryhodný pro většinu voličů, ale jeho skutečná podpora bude nižší z různých důvodu. Jedním z nich je například fakt, že je příliš starý a lidé chtějí někoho nového," řekl pro Guardian zakladatel výzkumné agentury STEM Jan Hartl.

Vstupte do diskuze (213)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml považuje volební výsledky za ideální

19.03.2018 20:17 Moskva - Kreml po interní analýze považuje výsledky nedělních prezidentských voleb za ideální,…

Proti výsledkům voleb demonstrovalo v Rusku pár desítek lidí

19.03.2018 19:02 Moskva - Jen pár desítek lidí přišlo dnes do širšího centra Moskvy protestovat proti výsledkům…

Sobčaková předala Putinovi seznam politických vězňů

19.03.2018 18:46 Moskva - Prezidentská kandidátka za ruské liberální hnutí Občanská iniciativa Xenija Sobčaková dnes…

Uvalí EU sankce i na Schrödera? Prý zmutoval v Putinova propagandistu

19.03.2018 17:06 Aktualizováno Berlín/Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se domnívá, že by EU měla vzhledem k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama