Zemanova výhra je vítězství neschopnosti a sprostoty, píší v zahraničí

Londýn/Praha - Český prezident Miloš Zeman vstupuje do prezidentských voleb jako představitel "neschopnosti, vulgarity a korupce". Alespoň tak to vidí britský deník The Guardian. Podle něj půjde o volbu, v níž lidé vysloví svůj názor na Zemanovy postoje. Mezi ně patří protimigrační rétorika a východní směřování země.

Přidejte svůj názor 214 komentářů

Miloš Zeman

The Guardian píše, že Miloš Zeman je kritizovaný mnoha lidmi, včetně Jiřího Drahoše, jenž by měl být Zemanovi největším soupeřem v letošní prezidentské volbě.

Deník také připomíná, že případné Zemanovo selhání by mohlo ovlivnit situaci v českém parlamentu. "Zemanova porážka by mohla hluboce ovlivnit českou politiku, zejména budoucnost nedávno jmenovaného premiéra Andreje Babiše, jenž je vůdcem menšinové vlády, jejíž přežití je silně závislé na podpoře současného prezidenta," píše britské médium.

Jiří Drahoš pro The Guardian řekl, že pokud by byl zvolen, nepodpořil by Babiše jako premiéra, jelikož druhý nejbohatší Čech čelí trestnímu obvinění kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Bývalý šéf Akademie věd zároveň prohlásil, že by rád obnovil "morální důstojnost" prezidentského úřadu. Zároveň podle britského deníku vyzývá k tomu, aby se zvrátil provýchodní přístup Miloše Zemana. Ten naopak vyzýval k referendu o dalším členství v Evropské unii nebo v NATO.

"Podle mého by se Česká republika měla orientovat spíš na Západ, k západním demokratickým zemím. Bez jakýchkoli otázek by měla Česká republika obnovit svoji morální autoritu, a to nejen v prezidentském úřadě, ale i v obou komorách parlamentu. Říká se, že ryba smrdí od hlavy. Přesně to popisuje naši současnou situace," řekl pro Guardian Drahoš.

Guardian také připomněl některé kontroverzní vazby Miloše Zemana. Jedním z jeho nejbližších poradců je Martin Nejedlý, jenž je generálním ředitelem české odnože ruské energetické společnosti Lukoil, která čelí různým obviněním z podezřelých vztahů s Kremlem.

Na závěr uvádí deník jeden z faktorů, kvůli kterým by nemusel prezidentský úřad obhájit. Tím je jeho pokročilý věk a předpokládané potíže se zdravím.

"Zeman je důvěryhodný pro většinu voličů, ale jeho skutečná podpora bude nižší z různých důvodu. Jedním z nich je například fakt, že je příliš starý a lidé chtějí někoho nového," řekl pro Guardian zakladatel výzkumné agentury STEM Jan Hartl.

Vstupte do diskuze (214)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V centru Oděsy se střílelo, zemřel nejméně jeden člověk

19.01.2018 17:22 Kyjev – Dnešní přestřelka v centru ukrajinské Oděsy si vyžádala nejméně jednoho mrtvého a tři…

Největší nebezpečí pro Merkelovou? Přichází z nečekaného směru

19.01.2018 17:02 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se nachází v nejsložitějším období své politické…

Mezi uprchlíky byla objevena nebezpečná nemoc, antibiotika ji nedokáží…

19.01.2018 16:19 Aktualizováno Curych - Švýcarští lékaři oznámili, že mezi žadateli o azyl, kteří do Evropy přišli z Afriky,…

Další teror v ruské škole: V Ulan-Ude zaútočil žák sekerou

19.01.2018 10:40 Moskva - Na předměstí burjatské metropole Ulan-Ude nedaleko ruských hranic s Mongolskem dnes žák…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama