Zeman vítězí v prvním kole, vyhráno ale nemá. Zahraničí hodnotí prezidentské volby v ČR

Praha - Již je sečteno více než 90% volebních okrsků při prvním kole druhé přímé volby prezidenta České republiky. S velkým náskokem vede současný prezident Miloš Zeman, jehož do druhého kola doprovodí akademik Jiří Drahoš. Jak se dívají na výsledky prezidentských voleb v západním světě?

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Volby do Poslanecké sněmovny

Americký televizní kanál ABC News se pozastavuje nad tím, že Miloš Zeman "neuspěl" v prezidentské volbě, jelikož nedokázal obhájit svůj mandát již v prvním kole. V tom druhém se tak setká s bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem.

Stejnou rétoriku používá i americký deník The Washington post. Ten navíc připomíná, že za první dvojicí zeje velká díra a třetí diplomat Pavel Fischer získal "jen" 10% hlasů voličů.

Britský deník The Guardian již po sečtení třetiny okrsků konstatoval, že "je velmi pravděpodobné", že se ve druhém kole utkají Zeman s Drahošem. List popisuje, že volby byly především v takovém duchu, že osm kandidátů "chtělo vystrnadit" Miloše Zemana z Pražského drahu.

Deník připomíná, že vedení v prvním kole v žádném případě nemusí znamenat automatickou výhru ve druhém kole. Velká část voličů poražených kandidátů by se totiž mohla na konci ledna rozhodnout pro Jiřího Drahoše.

Americký deník New York Times v průběhu sčítání voleb připouštěl možnost, že by Miloš Zeman získal nadpoloviční většinu hlasů, čímž by zvítězil v prezidentské volbě už v prvním kole, a obhájil by tak mandát.

Podle amerického plátku The Wall Street Journal potvrdily volby "český obdiv Ruska". Dodává, že výhra současné hlavy státu byla skutečně drtivá. Server uvedl, že se hlasovalo především o oblibě Ruska v České republice.

Deník rovněž upozornil na Zemanova slova, jenž označil vztahy s Ruskem jako desetkrát důležitější než vztahy s Francií. Řekl to v listopadovém rozhovoru s Vladimirem Putinem při jeho služební cestě v Rusku.

Americký server US News připomíná rétoriku Miloše Zemana. Tou si totiž prý protiřečí. "Na jednu stranu, na rozdíl od svého předchůdce Václava Klause, vyvěsil na Hradě vlajku Evropské unie.

Na druhou stranu v posledních letech využíval jakoukoli příležitost ke kritice Evropské unie a navrhl referendum na vystoupení z této organizace," píše se v příspěvku.

Německý televizní kanál Deutsche Welle konstatuje, že žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů, a tak se bude rozhodovat ve druhém kole. Televize připomněla politickou kariéru Miloše Zemana, jejíž důležitou kapitolou bylo předsedování straně ČSSD.

Připomíná také silnou vazbu Zemana na ruského prezidenta Vladimira Putina a to, že svojí protimigrantskou rétorikou "připomíná nacionalistické vlády v Polsku a v Maďarsku". Deutsche Welle rovněž nezapomněla zmínit útok na Miloše Zemana v průběhu jeho vlastní volby.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trapas americké ministryně: Svými slovy o Norech vyvolala pořádný rozruch

17.01.2018 18:46 Aktualizováno Washington - Ministryně americké vnitřní bezpečnosti Kirsten Nielsenová si obrazně řečeno utrhla…

Putinovo zdraví? Mnohé by předehnal, sdělil stroze Kreml. Volby má v kapse

17.01.2018 15:36 Aktualizováno Moskva - Ruský prezident nehodlá po vzoru svého amerického protějšku podstoupit kontrolu svého…

Rusko hodlá legalizovat soukromé armády

17.01.2018 14:50 Moskva - Ruský parlament začne v únoru projednávat návrh na legalizaci soukromých armád. Zákon má…

Lidé v Kosovské Mitrovici oplakávají zavražděného politika, byl střelen…

17.01.2018 14:43 Priština - Stovky lidí dnes přišly uctít památku Olivera Ivanoviče, kterého v úterý zatím neznámí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama