Mezi uprchlíky byla objevena nebezpečná nemoc, antibiotika ji nedokáží zničit

Curych - Švýcarští lékaři oznámili, že mezi žadateli o azyl, kteří do Evropy přišli z Afriky, objevili nový kmen tuberkulózy, který je vysoce rezistentní vůči lékům. O studii, kterou zveřejnila univerzita v Curychu, informují evropská média.

Přidejte svůj názor 122 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Ústav lékařské mikrobiologie na univerzitě v Curychu zveřejnil v lednu 2018 zprávu, podle které identifikoval mezi únorem a listopadem 2016 mezi uprchlíky z Afrického rohu multirezistentní virus tuberkulózy.

Zárodek nebezpečného onemocnění plic byl poprvé objeven v několika somálských žadatelů o azyl ve švýcarském uprchlickém táboře Chiasso v únoru 2016. Později byl stejný patogen nalezen i u jiných uprchlíků.

Rezistentní tuberkulózní bakterie nejsou pro vědce ničím novým. Nově objevený patogen však vykazuje „novou kombinaci rezistence vůči čtyřem různým antibiotikům, která nebyla nikdy popsána," vysvětluje objevitel patogenu Peter Keller.

V následujících měsících byl stejný multirezistentní zárodek nalezen i u dalších pacientů. Od února do listopadu roku 2016 ho lékaři našli celkem u osmi uprchlíků, kteří přišli do Evropy z afrických zemí. Konkrétně jde o Somálsko, Eritreu a Džibutsko. Pacienti byli okamžitě po tomto zjištění izolováni. K přenosu na jiné lidi nedošlo, tvrdí vědci.

Po objevení patogenu byl spuštěn výstražný systém v Evropě, který zřejmě zafungoval úspěšně – Švýcaři informovali a Němce a další své evropské protějšky a předali Evropskému středisku pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) biologické údaje o patogenu. Až do dubna 2017 se v Evropě objevilo dalších 21 případů. Podle německých médií bylo 14 případů zaznamenáno v Německu. Nakažení pocházejí převážně ze zemí Afrického rohu nebo ze Súdánu.

Molekulární genetické vyšetření a rozhovory s pacienty umožnily částečnou rekonstrukci infekčního řetězce. Vědci nemohou s jistotou říci, jak se bakterie dostala do Evropy. Mají však podezření, že její původ může být na severu Somálska.

Vstupte do diskuze (122)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putinovi zbývá rok, dva? Muž z Kremlu otevřeně promluvil

23.02.2018 00:01 NÁZOR - Koncem roku 2016 vše jen ne zapomenutý Alexej Navalnyj oznámil svou prezidentskou…

Zakázat mužskou obřízku? Muslimové a Židé se bouří. Hovoří o stěhování do…

22.02.2018 23:02 Aktualizováno Reykjavík – Islandský parlament se právě zabývá otázkou, jestli zakázat mužskou obřízku. Pokud by…

Srbský voják hodil granát na ambasádu USA v Podgorici, pak se odpálil

22.02.2018 16:44 Aktualizováno Podgorica - Bývalý srbský voják v noci na dnešek v černohorské metropoli hodil výbušninu na budovu…

Saakašvili nesmí tři roky na Ukrajinu, rozhodla pohraniční stráž

22.02.2018 07:54 Kyjev - Ukrajinská pohraniční služba zakázala Michailu Saakašvilimu vstup do země do roku 2021.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama