Nová ruská stíhačka Su-57 poprvé letěla s výzbrojí

Moskva - Nejnovější ruská "neviditelná" stíhačka Su-57 podnikla první zkušební lety s výzbrojí. Oznámila to ruská média s odvoláním na Borise Obnosova, ředitele podniku, který vyrábí letecké rakety. Při letech se podle ředitele testují "vysoce přesné zbraně umístěné jak uvnitř trupu letounu, tak zavěšené na vnějších závěsnících". Následovat má odpalování raket.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Suchoj T-50, je dvoumotorový stíhací letoun 5. generace, vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj pro ruské letectvo. Autor: Alex Beltyukov

Minulý měsíc jeden z 11 prototypů Su-57 poprvé letěl s novým, výkonnějším motorem. Letoun však dosud nezavršil program státních zkoušek, ani není jasné, kdy a v jakém počtu bude zařazen do výzbroje, poznamenala ruská redakce BBC. Výrobce sice loni na jaře ohlašoval, že první tucet sériových letounů by mělo letectvo dostat v roce 2018, ale program již několikrát nabral zpoždění. Například se počítalo s tím, že tato první ruská stíhačka páté generace se poprvé vznese do vzduchu v roce 2006, první let se ale nakonec odehrál až v lednu 2010.

Hlavním zadáním Su-57 je zajistit vzdušnou nadvládu, k čemuž má napomoci obtížná zjistitelnost radary a infračervenými čidly a schopnost dosahovat nadzvukové rychlosti bez přídavného spalování. Stroj se má také vyznačovat mimořádnou obratností, novou avionikou a radarem, umožňujícím útočit na vzdušné i pozemní cíle za jakéhokoli počasí a v jakékoli době. Ke startu i k přistání mu mají stačit poměrně krátké dráhy.

Americký stroj F-22 Raptor, kterému se ruský stroj podobá, poprvé vzlétl v roce 1997 a mezitím se vyrobily skoro dvě stovky těchto strojů. Spojené státy je nedodávají ani svým nejbližším spojencům. Mezitím USA ve spolupráci s dalšími zeměmi vyvinuly a zavedly do výzbroje lehčí doplněk Raptoru, stíhačku F-35.

Ruský prezident Vladimir Putin během středeční návštěvy Ufy oznámil přijetí nového desetiletého programu přezbrojení ruských sil. Ten pro léta 2018 až 2027 počítá se stavbou jaderných ponorek třídy Borej-B, zařazením stíhaček Su-57 a MiG-35 do výzbroje, s modernizací bombardérů Tu-95, Tu-160 a Tu-22M3, s vývojem nové strategické rakety Sarmat, systému protivzdušné obrany S-500 a hypersonické rakety Cirkon (Zirkon), napsal list Kommersant a dodal, že na přezbrojení má stát utratit asi 19 bilionů rublů (asi sedm bilionů Kč).

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin si rýpl do Britů: Bojové látky? Skripalová vypadá dobře

25.05.2018 20:59 Aktualizováno Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin dnes opět zpochybnil britskou verzi o tom, že bývalého…

Konec jedné éry: Putin už nebude kandidovat na prezidenta

25.05.2018 19:46 Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin dnes dal najevo, že za šest let nemíní kandidovat…

Rusko pod tlakem: Propusťte Sencova, žádají filmaři

25.05.2018 18:51 Berlín - Evropští filmaři žádají okamžité propuštění ukrajinského režiséra Oleha Sencova, který byl…

Čemu všemu věří v Rusku? Země je placatá, HIV neexistuje, lidé nebyli na…

25.05.2018 17:05 Aktualizováno Moskva - Konspirační teorie, hoaxy, fake news nebo také lži. Takto jsou souhrnně označovány zprávy,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama