Netanjahu přijel do Moskvy, chce varovat Putina před íránskou rozpínavostí

Moskva - Do Kremlu dnes dorazil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hodlá Rusko varovat před rostoucí snahou Íránu vojensky se angažovat v Sýrii a Libanonu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Benjamin Netanjahu

Jednání, k němuž Vladimir Putin svého hosta pozval do moskevského Židovského muzea, se koná v době, kdy si svět připomíná oběti holokaustu. "Židé ohromně přispěli k vítězství nad nacismem," řekl Putin na začátku jednání Netanjahuovi.

"Má (Írán) v úmyslu nás zničit," řekl Netanjahu během vystoupení v moskevském Židovském muzeu. Netanjahu také varoval Kreml před rostoucí snahou Íránu vojensky se angažovat v Libanonu a Sýrii, kde Írán spolu s Ruskem patří k hlavním spojencům režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Agentura AFP v této souvislosti připomněla, že izraelský prezident podobně kritizoval Teherán i při předchozích schůzkách s Putinem loni v srpnu a v březnu.

Putin také poukázal na paralelu mezi antisemitismem a "rusofóbií" a "protiruskou hysterií" ve Spojených státech a na Západě vůbec. "Odmítání antisemitismu a jakýchkoliv projevů xenofobie a záště mezi národy sbližují Rusko a Izrael," prohlásil Putin a dodal, že je třeba rázně skoncovat s pokusy popírat holokaust či rozhodující podíl Sovětského svazu na porážce nacistického Německa. "Nikdy nezapomeneme na roli, kterou sehrála sovětská armáda v tomto vítězství," ujistil host.

Podle izraelského velvyslance v Moskvě Garyho Korena se státníci nevyhnou diskusi o situaci na syrském bojišti, kde od září 2015 operují ruské vzdušné síly na podporu prezidenta Bašára Asada. Netanjahu od té doby s Putinem jednal už sedmkrát.

Netanjahu cestou do Moskvy v letadle novinářům řekl, že s Putinem bude "diskutovat o neúnavném úsilí Íránu vojensky se usadit v Sýrii, což Izrael rozhodně odsuzuje a aktivně se proti tomu staví," citovala premiéra agentura Reuters. Chce hovořit i o tom, že šíitské hnutí Hizballáh chce "změnit Libanon ve velkou raketovou odpalovací rampu" namířenou proti Izraeli.

Rusko podle agentury TASS jedná s Izraelem mimo jiné i o situaci ruských Židů, kteří se po rozpadu SSSR po statisících stěhovali do židovského státu. Před dokončením je dohoda, která upravuje povinnou vojenskou službu pro občany s dvojím občanstvím.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež Pavel VI. má být letos prohlášen za svatého. V roce 1968 odsoudil…

17.02.2018 18:13 Vatikán - Bývalý papež Pavel VI. bude v letošním roce prohlášen za svatého. V čele římskokatolické…

USA budou žádat o vydání obviněných Rusů, jsou z trollí farmy

17.02.2018 16:09 Aktualizováno Washington/Petrohrad - Ruští občané přistižení při vměšování do prezidentských voleb v USA v roce…

Papež obnovil komisi proti zneužívání dětí, ta minulá skončila fiaskem

17.02.2018 15:55 Vatikán - Katolickou církev stále pronásledují pedofilní skandály. Papež František proto obnovil…

Obviněná ruská agentura internetových výzkumů je trollí farma

17.02.2018 08:25 Washington - Ruská agentura internetových výzkumů AII se sídlem v Petrohradě je trollí farmou,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama