Diplomatický povyk hned na letišti: Asadovskou opozici rozladily syrské vlajky v Soči

Soči - Část syrské opozice, která přijela na jednání do Soči, odmítla už na letišti odjet do konferenčních prostor. Důvodem byly syrské státní symboly. Během zahajovacího ceremoniálu bylo dusno.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Sýrie

Rusko jako hlavní spojenec syrské vlády svolalo akci, kterou nazývá syrský kongres národního dialogu. Očekává se, že se na něm zahájí debata o příští syrské ústavě. Akci ale bojkotuje ta část syrské opozice, která požaduje odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada.

Původně měla být konference dvoudenní a jednání měla začít už v pondělí, ale podle Reuters se jednat začne až dnes. Většina z účastníků, s nimiž agentura hovořila, přicestovala z Damašku, a i když je Rusko a syrská vláda označuje za opozici, nejde o skupiny, které požadují Asadovo odstoupení.

Pouze jedna opoziční skupina přicestovala z Turecka. Bylo v ní asi 70 lidí a patří k těm, kdo prosazuje Asadův odchod. Při pohledu na syrské státní znaky ale delegáti odmítli opustit letiště. "Odletíme zpět do Turecka. Ať se stane cokoli, do Soči nevkročíme. Informovali jsme je (Rusy) o svých podmínkách, totiž, že musejí odstranit loga a vlajky syrské vlády," sdělil člen této delegace Ahmad Burrí. Turecké sdělovací prostředky oznámily, že opozice pověřila turecké delegáty, aby ji zastoupili.

Ruská státní televize vysílala zahajovací vystoupení šéfa diplomacie Sergeje Lavrova v přímém přenosu. V sále se při jeho projevu zvedlo několik delegátů a začali volat, že Moskva je odpovědná za smrt syrských civilistů, které zabily ruské nálety. V tutéž chvíli se ale zvedli jiní, kteří naopak provolávali podporu Rusku. Na záběrech bylo vidět, že pořadatelé se snažili obnovit pořádek a klid, Lavrov žádal, aby ho delegáti nechali domluvit a že slovo dostanou později. Ministr řekl, že v Sýrii nastaly podmínky vhodné pro mír.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Panama Papers: Gangsteři z Ukrajiny investovali peníze do bytů v Londýně

23.04.2018 21:34 Londýn - Zločinecký gang z ukrajinského přístavního města Oděsa, jehož členem byl i současný…

Rusko proti vstupu balkánských států do NATO

23.04.2018 20:57 Sarajevo - Rozšíření NATO o balkánské státy ohrožuje bezpečnost a stabilitu na Balkáně. Ve svém…

Arménský premiér Sargsjan podlehl tlaku? Po vlně protestů oznámil rezignaci

23.04.2018 17:28 Jerevan - Arménský premiér Serž Sargsjan dnes oznámil, že odstoupí z funkce. Učinil tak pod tlakem…

Šest z deseti Švédů si přeje, aby poklesl počet přijímaných migrantů,…

23.04.2018 17:02 Stockholm - Švédsko je na pravicových webech uváděno jako příklad nezvládnuté multikulturní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama