Průlom v boji s islámským radikalismem? Největší podporovatel islámského fundamentalismu se stahuje z Evropy

Brusel/ Rijád - Saúdská Arábie je často napadána, že je největším vývozcem islámského fundamentalismu. Velmi přísný směr islámského myšlení, wahhábismus, je zde státní ideologií. Díky značným příjmům získaných z ropného bohatství a skutečnosti, že království spravuje dvě největší místa islámu, Mekku a Medínu, má Saúdská Arábie ekonomický i symbolický kapitál k tomu, aby účinně investovala v mešitách po celém světě a šířila svou verzi islámu. To se ale může brzy změnit. Saúdská Arábie souhlasila, že se vzdá vlivu v belgické největší mešitě, uvádí agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Mešita

Belgie pronajala velkou mešitu Rijádu v roce 1969. Saúdská Arábie výměnou za poskytnutí levnější ropy pro belgický průmysl získala přístup k ovlivnění belgické islámské komunity. Následkem vlny teroristických útoků po celé Evropě, donutily Brusel pod tlakem vlád v celé Evropě přehodnotit tuto dohodu.

Mešita je dlouhodobě obviňována z toho, že se v ní šíří extremistické názory. Ačkoliv to vedoucí mešity odmítají, skutečnost, že teroristické útoky v Paříží v roce 2015, které měly za následkem 130 mrtvých, byly naplánovány v Bruselu a že v roce 2016 zde došlo k teroristickému útoku čítajícího 32 mrtvých, se zdá svědčit o opaku.

Rychlost, s kterou Saúdská Arábie souhlasila s vzdáním se takto významného aktiva, naznačuje měnící se diplomatickou politiku království, v němž stále silnější roli hraje ambiciózní korunní princ a ministr obrany Mohamed bin Salmán, od něhož se očekává, že bude možná budoucím králem. Cílem prince je modernizace země jak z ekonomického hlediska, spočívající v diverzifikaci ekonomiky a menšího spoléhání se na nevyzpytatelný ropný průmysl, tak z hlediska kulturního a sociálního, projevující se v snaze přiblížit práva žen západním standardům a jejich většího využití v ekonomice země.

Součástí těchto reforem je i slib, že země transformuje svoji přísně fundamentalistickou verzi islámu na umírněnější podobu. Dohoda shoduje s novou saúdskou iniciativou, která nebyla veřejně oznámena, ale která byla popsána agentuře Reuters západními diplomaty, za ukončení podpory mešit a náboženských škol v zahraničí, obviňovaných ze šíření radikalismu.

Tyto kroky Saúdské Arábie vnímá belgický diplomat Dirk Achten, který v listopadu vedl delegaci vlády do Rijádu jako „okno příležitosti". Tvrdí, že Saúdové jsou připraveni k „dialogu bez tabu“, podotýká však, že někteří vůbec nebo sotva přiznávají, že jejich forma salafismu (fundamentalistický směr islámu, jehož je wahhábismus jednou z nejvilnějších větví) vede k džihádu.

Reuters též upozorňuje, že příklon k umírněnému islámu může vyvolat nepokoje na domácí půdě v Saúdské Arábii a případná prázdnota může být vyplněna jinými džihádistickými interpretacemi islámu.

Změna ve válce s islámským fundamentalismem?

Velká mešita byla před převzetím Saúdskou Arábií nepoužívanou památkou z Velké výstavy z roku 1880, součást orientálního pavilónu. Saúdská Arábii ji transformovala takovým způsobem, aby vyhověla náboženským potřebám migrantům z Maroka, kteří přišli do země za prací v uhelných dolech a továrnách země. Řídí ji Muslimská světová liga (MWL), misionářská společnost financovaná hlavně Saúdskou Arábií.

Obavy ohledně fungování mešity začaly růst poté, co vyšlo najevo, že potomci těchto migrantů z třetí generace, kteří se cítí být vyloučeni z belgické společnosti, jsou často úspěšně lákáni IS. Brusel poslal do Sýrie nejvíce zahraničních bojovníků ze všech evropských měst.

Klasifikovaná zpráva belgické bezpečnostní agentury OCAD / OCAM v roce 2016 prohlásila, že wahhábistická pobočka islámu propagovaná v mešitě vedla muslimskou mládež k radikálnějším myšlenkám, podle zdrojů s přístupem k této zprávě. „Mešita má vliv na šíření tohoto nenávistného softwaru," řekl vyšší belgický bezpečnostní zdroj. „Nikdo (tomu) nevěnoval pozornost po celá desetiletí."

Belgické bezpečnostní zdroje nicméně tvrdí, že nejsou žádné důkazy, že by imáni z Velké mešity  hlásali násilí nebo měli vazby na útoky. Poukazují na to, že belgičtí zahraniční bojovníci IS byly rekrutovány především online. Nicméně belgický parlament se shodl na tom, že wahhábismus kázaný v mešitě je „brána nebo dokonce predispozice k mnohem bojovnějšímu islámu, který je násilný" a v říjnu rozhodl přistoupit k ukončení saúdského pronájmu.

Belgičtí vůdci tvrdí, že chtějí, aby mešita kázala „evropský islám" lépe sladěný s evropskými hodnotami. Reuters však poukazuje na to, že není jasné, kdo bude provozovat rozsáhlý komplex mešit, který každoročně získává přibližně 5 milionů eur prostřednictvím MWL. Belgičtí představitelé nyní naznačují, že by správu mešity mohla na starost dostat Muslimské představenstvo Belgie, skupina, která je blízká marockému úřadu.

Podle pochybovačných hlasů je však pozdě na to, aby se dokázalo ze dne na den přeměnit muslimy vystavěných po desetiletí indoktrinaci islámským fundamentalismem ze strany MLW, na příznivce umírněného evropského islámu i za pomoci saúdské proměny. Stephane Lacroix, odborník na islám v Saúdské Arábii, je přesvědčen o tom, že změny přišly příliš pozdě, protože většina militantních skupin, které se vzešly ze saúdských sítí, se staly nezávislými.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srbský prezident odmítá dělbu Kosova

20.02.2018 17:26 Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić odmítá návrhy na rozdělení Kosova. Řekl to v rozhovoru…

Moskva přiznala ztráty: Desítky mrtvých a raněných Rusů v Sýrii

20.02.2018 16:59 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes přiznalo, že při bojích v Sýrii před dvěma týdny…

Sarajevo se obává návratu až desetitisíců migrantů

20.02.2018 13:21 Sarajevo - Sarajevo vyjádřilo obavu, že by zpět do Bosny a Hercegoviny mohly být deportovány tisíce…

Z fasády slavné oděské hospody ukradli sošku Švejka

20.02.2018 05:04 Kyjev - Neznámí pachatelé ukradli z fasády proslulé pivnice Gambrinus v Oděse na jihu Ukrajiny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama