Návrat do dob SSSR? Komunisté navrhují konfiskaci majetku na podporu ruské ekonomiky

Moskva – Ruští komunisté navrhují konfiskaci majetku na podporu ruské ekonomiky. Skupina zákonodárců komunistické strany prosazuje znárodnění majetku Rusů, aby podpořila ruskou ekonomiku a posílila národní bezpečnost. Informuje o tom ruský server RT.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Moskva

V návrhu dokumentu zaslaném do Státní dumy a zveřejněném ve středu na internetových stránkách ruského parlamentu skupina komunistů popisuje znárodnění jako nucenou, ale kompenzovanou konfiskaci soukromého majetku. Tvrdí, že to pomůže uspokojit potřeby veřejnosti, zvýší obecnou efektivitu a sociální orientaci národního hospodářství a posílí národní bezpečnost a suverenitu Ruska.

Seznam majetku, který by měl být předmětem znárodnění, zahrnuje pozemky, ložiska nerostů, lesy, přírodní vodní útvary a podniky ve strategicky významných odvětvích hospodářství jako je energetika, doprava a těžký průmysl.

Dalšími důvody pro nucené znárodnění jsou podle komunistů například hrozba hromadného propouštění ve společnostech, které ovládají hlavní části ekonomiky ve městech nebo regionech, riziko bankrotu strategicky významných podniků, hrozba monopolního postavení společnosti či potenciální hrozbu, že se strategicky významné podniky dostanou pod zahraniční kontrolu. 

Podle návrhu zákona by bylo možné znárodnění aplikovat na jakoukoli formu soukromého majetku, včetně akcií v různých společnostech.  

Současně ale podporovatelé tohoto návrhu uznávají, že znárodnění je extrémním opatřením, které by mělo být aplikováno pouze za podmínky spravedlivého odškodnění bývalým vlastníkům. Zdůrazňují, že znárodnění majetku by se nemělo stát formou trestu, ani způsobem, jak přinutit podnikatele k plnění určitých povinností.

Také prezidentský program komunistického kandidáta na prezidenta Pavla Grudinina zmiňuje privatizaci velkých podniků jako klíčovou podmínku pro budoucí prosperitu. „Naší prioritou bude prosperita široké veřejnosti ... uděláme Rusko bohatším, jeho přírodní, průmyslové a finanční zdroje budou sloužit lidem; znárodníme strategicky důležitá a systémová odvětví, energetický sektor, železnice, komunikační systémy a přední banky, "píše se v jeho programu.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští umělci píšou Putinovi, žádají milost pro režiséra Sencova

22.05.2018 14:56 Moskva - Stovka ruských vědců a umělců se dopisem obrátila na prezidenta Vladimira Putina s žádostí…

Křídlatá ruská raketa s neomezeným dosahem? Fiasko. Uletěla pár kilometrů

22.05.2018 14:03 Aktualizováno New York/Moskva - Nová ruská křídlatá raketa na jaderný pohon, která má podle dřívějších prohlášení…

Rusko-francouzské námluvy? Macron letí za Putinem, ten se lehce ošálit nedá

22.05.2018 13:09 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron podnikne ve čtvrtek a v pátek svou první oficiální…

Přežil útok v Manchesteru, teď svým příběhem dojal celý svět

22.05.2018 12:15 Manchester - Je to právě rok, co sebevražedný útočník odpálil bombu v davu po koncertu Ariany…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama