Proč Putin zabral Krym? Ruský exposlanec prozradil důvod, který měl zůstat utajen

Kyjev/Moskva - Ruský politik žijící v ukrajinském exilu Ilja Ponomarjov dnes u soudu v Kyjevě vypověděl, že Moskva neměla předem nachystaný plán uchvácení ukrajinského poloostrova Krym.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident

Prezidenta Vladimira Putina k anexi podle Ponomarjova přiměl pocit, že čelí spiknutí, kdy v jeden den došlo ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě i údajnému pokusu o atentát na Putinův vrtulník.

"Názor, že Krym je ruské území, je v Rusku všeobecný, takové pohledy byly vždy. Ale i tak v Kremlu na toto téma nepřipravili žádný plán, jak postupovat," vypověděl Ponomarjov, který byl svého času v ruském parlamentu jediným zákonodárce, který hlasoval proti anexi. Dnes vypovídal v procesu, ve kterém je Janukovyč v nepřítomnosti souzen za vlastizradu.

Ponomarjov s odvoláním na nejmenovaného důstojníka z Putinovy ochranky vylíčil, že 22. února 2014 se bezmála zřítil vrtulník s prezidentem v černomořském středisku Soči, což si Putin vyložil jako pokus cizích tajných služeb o atentát na jeho osobu. V té době v Soči vrcholily zimní olympijské hry.

Týž den prezident Janukovyč uprchl z Ukrajiny. U Putina tyto události podle Ponomarjova vyvolaly dojem, že čelí spiknutí. V noci proto svolal poradu, které se zúčastnili ještě další čtyři lidé, a nastolil otázku anexe Krymu. Ponormarjov tvrdil, že jeden z účastníků porady mu prozradil, že prezident trval na anexi, ačkoliv většina byla proti.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Najděte té náně chlapa!" Ruská poslankyně žádá trest pro karikaturistu,…

24.05.2018 07:29 Moskva - Soustem pro ruský bulvár se stal skandál kolem poslankyně Natalje Poklonské, bývalé…

Sestřelení letu MH17: Pozůstalí po obětech apelují na ruskou veřejnost

24.05.2018 04:37 Moskva - Příbuzní obětí z malajsijského boeingu, který v létě 2014 sestřelila nad východní…

V Británii provedli zátah proti otrokářům

23.05.2018 21:17 Londýn - Při zátahu proti novodobému otroctví na pracovištích, od myček aut po pečovatelské domy,…

Julia Skripalová poprvé promluvila do médií: Léčba byla bolestivá

23.05.2018 21:05 Aktualizováno Londýn - Dcera otráveného ruského exagenta Sergeje Skripala poprvé od březnového incidentu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama