Konkurence NATO? EU chce vlastní obranný pakt, Američané skřípou zuby

Brusel - EU tento týden představila dokument s názvem Společná bezpečnostní a obranná politika (CSDP). Autoři dokumentu v něm prosazují, aby státy unie vytvořily vlastní systém kolektivní obrany. Obrana Evropy by tak dle jejich mínění v případném konfliktu nebyla závislá na silách Spojených států. To se ale Americe nelíbí. O potenciálním diplomatickém konfliktu píše web Politico.eu.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

NATO

Američanům vadí, že Evropané se snaží budovat jakési paralelní bezpečnostní struktury namísto toho, aby řádně investovaly do rozpočtu NATO alespoň tolik procent HDP, kolik slíbily.

Vztahy mezi některými zeměmi EU a administrativou Donalda Trumpa měly již teď daleko k ideálnímu stavu. A přijetí CSDP tento nesoulad ještě prohloubilo. A USA nejsou v negativním pohledu na tuto evropskou politiku osamoceny.

Nadšeni z ní totiž nejsou například ani Kanaďané nebo Norové. Valný smysl CSDP nemá ani podle bezpečnostních expertů. Ti se vesměs shodují, že žádné navýšení obranných rozpočtů zemí EU nepřinese a pouze v celém systému kolektivní obrany způsobí chaos. Nová koncepce zkrátka staví NATO a EU do pozice konkurentů. A to v konečném důsledku neprospěje ani Evropě ani Americe.

Z pohledu Spojených států nemá ale smysl proti přijetí CSDP bojovat. Její přijetí vychází z reálných požadavků na formování kolektivní obrany. Ve světle například ruské agrese na Ukrajině jsou dnes evropské země mnohem více nakloněny myšlenkám kolektivní obrany, než tomu bylo například před dvaceti lety.

Nejsou si ale jisty, zda tuto kolektivní obranu zajistí Amerikou vedené NATO, když předvolební sliby Donalda Trumpa mluvily spíše o opaku. Záhy se sice ukázalo, že ani pod Trumpovým vedením se USA nechystají hodit Evropu přes palubu, přesto ale bude nějakou dobu trvat, než se pošramocené evropsko-americké vztahy napraví. 

Témata: NATO | EU | USA | Armáda | obrana | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční můra NATO? Ruské rakety Iskander-M jsou děsivé, žádná země by jim…

27.05.2018 10:31 Aktualizováno Kaliningrad - Jak se zdá, tak baltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko nikdy nebudou moct být zcela…

Rus vzal tyč a v galerii téměř zničil mistrovské plátno. Prý špatně…

26.05.2018 21:08 Aktualizováno Moskva - Jeden z návštěvníků věhlasné Treťjakovské galerie v Moskvě v pátek vážně poničil…

Mezník v rusko-japonských vztazích? Putin a Abe urychlí aktivity ohledně…

26.05.2018 20:29 Aktualizováno Petrohrad - Japonský premiér Šinzó Abe se dnes shodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že je…

Senátor TOP 09 se vydal na východ Ukrajiny. To není občanská válka, to je…

26.05.2018 17:33 Aktualizováno Praha/Kyjev - Senátor TOP 09 Tomáš Czernin se vydal na Ukrajinu. Navštívil také Doněckou oblast,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama