Vučić a Lavrov se ujistili zachováním blízkých vztahů mezi Srbskem a Ruskem

Bělehrad - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes zamířil do Bělehradu, aby potvrdil blízké vztahy Ruska se Srbskem. Šéf ruské diplomacie své hostitele například ubezpečil, že Moskva nadále stojí za Srbskem v otázce Kosova.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Aleksandr Vučič (srbský premiér)

Šéf ruské diplomacie do Bělehradu přicestoval na dvoudenní návštěvu u příležitosti 180. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Srbskem a Ruskem. Vedle různých akcí v souvislosti s tímto jubileem má na programu setkání se srbskými představiteli, v pátek se sejde i s premiérkou Anou Brnabičovou.

Srbský prezident Aleksandar Vučić Lavrova po setkání na tiskové konferenci ujistil, že jeho země je sice na cestě do Evropské unie, ale je odhodlána zachovat si s Moskvou co nejlepší vztahy a žádné sankce proti Rusku nepřijme.

Lavrov na druhé straně ujišťoval, že Rusko nic nemá proti vstupu Srbska do EU, naopak úsilí Bělehradu v tomto směru vítá. "Rusko a Srbsko jsou partneři, kteří si navzájem nic nevnucují," prohlásil mimo jiné v této souvislosti.

Od navázání diplomatických vztahů Srbska a Ruska "jsme ani jednou nešli proti sobě", prohlásil Vučić podle srbských médií po schůzce s Lavrovem. To je podle něj mezi národy ve světě řídký jev. Hosta rovněž ubezpečil, že Srbsko svou politiku vůči Rusku měnit nebude bez ohledu na případný tlak, že nezavede žádné sankce a nezmění svůj postoj vojenské neutrality.

Šéf ruské diplomacie své hostitele rovněž ubezpečil, že Moskva nadále stojí za Srbskem v otázce Kosova. Řekl přitom, že Rusko je připraveno zapojit se do dialogu o normalizaci vztahů mezi Bělehradem a Prištinou, iniciovaném Evropskou unií, pokud budou přizvány Spojené státy a Srbsko bude stát o to, aby se zapojilo i Rusko.

Kosovští Albánci, podporovaní Spojenými státy, vyhlásili v roce 2008 jednostranně nezávislost na Srbsku. Doposud ji uznalo 115 ze 193 členských států OSN. Srbsko ale samostatnost své bývalé oblasti přijmout odmítá a má v tom kromě jiných podporu i Ruska a Číny - dvou stálých členů Rady bezpečnosti OSN.

Pod tlakem Bruselu zahájily Bělehrad a Priština v roce 2011 rozhovory o normalizaci vztahů, které ale po uzavření několika dohod uvázly na mrtvém bodě, protože se obě strany vzájemně obviňují z neplnění dojednaného.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Balkánský řezník Mladić se odvolal proti doživotnímu rozsudku

22.03.2018 20:20 Bělehrad - Mezinárodní tribunál nepravomocně uložil doživotí Ratko Mladićovi za zločiny během války…

Ruský Weinstein? Etická komise brání nemravného poslance, novináři učinili…

22.03.2018 16:39 Aktualizováno Moskva - Etická komise ruského parlamentu se postavila za vlivného politika Leonida Sluckého,…

Stalo se něco zásadního? Rodina Michaela Schumachera vydala emotivní…

21.03.2018 22:16 Aktualizováno Ženeva - Jak je na tom bývalý německý automobilový závodník a sedminásobný mistr světa formule 1…

Rusko opět obvinilo Česko, že vyvíjelo jed novičok

21.03.2018 22:13 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes v oficiálním dokumentu znovu zařadilo Českou republiku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama