Banderovci vyšli do ulic Lvova, hrozili Polákům kvůli skandálnímu zákonu

Lvov - Stovky ukrajinských nacionalistů si dnes pochodem ve Lvovu připomněly výročí smrti velitele Ukrajinské povstalecké armády (UPA) Romana Šuchevyče. Na Ukrajině vyvolal pobouření polský zákon, který hrozí vězením nejen za připisování nacistických zločinů polskému národu a státu, ale i za popírání zločinů ukrajinských nacionalistů vedených Šuchevyčem a Stepanem Banderou.

Přidejte svůj názor 83 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto

"Naše země, naši hrdinové!" skandovali demonstranti. "Pamatuj cizinče, že pánem je tu Ukrajinec!" znělo. "Lvov není pro polské pány," hlásal jeden z transparentů.

"Nemáme nic proti polskému národu, ale jsme proti populistické polské vládě, která přijala skandální zákon. Proto jsme vyšli na ulici, abychom předvedli, že Lvov je banderovské město a nikdo nám nebude nařizovat, koho máme ctít," prohlásil předák pravicových radikálů Svjatoslav Siryj podle serveru Zaxid.net.

zdroj: YouTube

Šuchevyč byl před válkou vězněn za pořádání atentátů na polské představitele. UPA velel od roku 1943 až do své smrti 5. března 1950 v obklíčení příslušníky sovětské policie.

Kyjev polský zákon odmítá jako pokus o jednostrannou interpretaci historie a snahu zobrazovat Ukrajince výlučně jako zločince a kolaboranty s nacisty. "Historická pravda potřebuje otevřený dialog, a ne zákazy," uvedl prezident Petro Porošenko.

Vstupte do diskuze (83)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko volí prezidenta: Má Putin vítězství jisté? Potíže jsou na Ukrajině

17.03.2018 21:35 Moskva - Rusové volí prezidenta, na výběr mají z osmi kandidátů. Na Čukotce a Kamčatce začalo…

Ruské volby na Krymu? Osm evropských zemí odmítlo uznat jejich platnost

17.03.2018 21:23 Aktualizováno Kyjev - K volebním urnám půjdou Rusové v neděli a na Krymu se očekává zvlášť vysoká podpora…

„Volím Putina, protože je pro islám a nečeká mě gulag.“ Kdo jsou zarytí…

17.03.2018 17:36 Aktualizováno Moskva - Jestliže je v politickém nejistém světě jedna konstanta, je jí zřejmě zítřejší vítězství…

Smrtící Novičok? Moskva označila Česko za jednoho z možných původců látky

17.03.2018 16:07 Aktualizováno Moskva/Praha/Londýn - Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že ČR, Slovensko,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama