Rusko chce ovládnout kyberprostor. Internet je vynález CIA, zlobí se Putin

Moskva – Rusko se vydalo na další dobrodružnou výpravu směrem do kyberprostoru, tentokrát s cílem stát se technologicky soběstačným a ovládnout značnou část online světa. Má šanci na úspěch?

Přidejte svůj názor 10 komentářů

IT

Rusové dle dostupných informací chystají změny v oblasti internetu a IT. Údajně se chtějí pokusit snížit svoji závislost na cizích informačních technologiích. Oficiální ruské vládní kruhy spatřují nebezpečí i v tak banální věci, jako je internet. Vladimir Putin se například v roce 2015 nechal slyšet, že internet je projektem CIA.

Už v roce 2010 rozjeli Rusové projekt, na základě kterého by měly tamní úřady a instituce fungovat pod operačním systémem na bázi Linuxu. Ruská federace tak chce snížit svoji závislost na softwaru firmy Microsoft. Rovněž se snaží, aby digitální data, jež o svých občanech shromažďuje, byly uchovávány na ruské půdě.


Rusko se rovněž pokouší vyvinout systém vlastních, alternativních domén. Do projektu by Rusové rádi zapojili například i Čínu nebo Brazílii. Sami ale přiznávají, že to bude dlouhý a bolavý proces s nejistým výsledkem. Zemi také v jeho důsledku hrozí informační a technologická izolace.

Snahy o ovládnutí internetu a kyberprostoru nejsou ale v Rusku ničím novým. Tamní vláda například předpokládá, že v případě válečného konfliktu by vypnula internet v celé zemi. Online by zůstala pouze armáda, která používá vlastní verzi internetu. Opatření tak jdou ruku v ruce s novým trendem v ruském strategickém plánování, které stále více počítá se zapojením civilního obyvatelstva do potenciálního budoucího konfliktu, a to v konceptu jakési „totální války“.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Balkánský řezník Mladić se odvolal proti doživotnímu rozsudku

22.03.2018 20:20 Bělehrad - Mezinárodní tribunál nepravomocně uložil doživotí Ratko Mladićovi za zločiny během války…

Ruský Weinstein? Etická komise brání nemravného poslance, novináři učinili…

22.03.2018 16:39 Aktualizováno Moskva - Etická komise ruského parlamentu se postavila za vlivného politika Leonida Sluckého,…

Stalo se něco zásadního? Rodina Michaela Schumachera vydala emotivní…

21.03.2018 22:16 Aktualizováno Ženeva - Jak je na tom bývalý německý automobilový závodník a sedminásobný mistr světa formule 1…

Rusko opět obvinilo Česko, že vyvíjelo jed novičok

21.03.2018 22:13 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes v oficiálním dokumentu znovu zařadilo Českou republiku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama