Vrátit Krym Ukrajině? O čem to mluvíte? To nikdy, slibuje Putin Rusům

Moskva - Krym se nikdy nevrátí Ukrajině. Za žádných okolností. To alespoň tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v propagačním videu, které bylo zveřejněno krátce před nadcházejícími prezidentskými volbami v Rusku.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Vladimír Putin

Putin byl v rozhovoru tázán, jestli existují nějaké okolnosti, za kterých by bylo možné, aby se poloostrov Krym, který byl na jaře v roce 2014 anektován Ruskem, vrátil Ukrajině. „O čem to mluvíte? Takové okolnosti neexistují a nikdy nebudou," odpověděl Putin.

Úryvek o Krymu, který se objevil na sociálních sítích, pochází z dokumentárního filmu Andreje Kondraševa, tiskového mluvčího Putinovy kampaně. Dvouhodinový film je založen na rozhovorech Kondraševa s ruským vůdcem.

Putinova slova citovala například ruská agentura TASS nebo ukrajinský server 112.international.

Krymský poloostrov (ve starověku Tauris) leží mezi Černým a Azovským mořem. S Ukrajinou je spojen Perekopskou šíjí (dlouhou 30 kilometrů a v nejužším místě širokou devět kilometrů), má tvar nepravidelného čtyřúhelníku. Poloostrov patřil do roku 1954 Rusku. Při příležitosti oslav 300. výročí připojení Ukrajiny k Rusku daroval nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov v únoru 1954 Krym Ukrajinské SSR.

Před čtyřmi lety poloostrov, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo, anektovalo Rusko, které 18. března 2014 podepsalo smlouvu vstupu Krymu a přístavu Sevastopol do Ruska. V den čtvrtého výročí násilného připojení Krymu k Rusku, které velká většina Rusů přivítala, se koná v Rusku první kolo prezidentských voleb v Rusku.

V dokumentu Putin také popsal také událost z února 2014, kdy údajně krátce před zahajovacím ceremoniálem zimních olympijských her obdržel telefonát, že do Soči směřuje unesené letadlo s bombou na palubě. Nařídil prý civilní letadlo se 110 pasažéry na palubě sestřelit. Později Putin podle svých slov dostal zprávu, že šlo o falešný poplach - jeden z pasažérů byl opilý.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Balkánský řezník Mladić se odvolal proti doživotnímu rozsudku

22.03.2018 20:20 Bělehrad - Mezinárodní tribunál nepravomocně uložil doživotí Ratko Mladićovi za zločiny během války…

Ruský Weinstein? Etická komise brání nemravného poslance, novináři učinili…

22.03.2018 16:39 Aktualizováno Moskva - Etická komise ruského parlamentu se postavila za vlivného politika Leonida Sluckého,…

Stalo se něco zásadního? Rodina Michaela Schumachera vydala emotivní…

21.03.2018 22:16 Aktualizováno Ženeva - Jak je na tom bývalý německý automobilový závodník a sedminásobný mistr světa formule 1…

Rusko opět obvinilo Česko, že vyvíjelo jed novičok

21.03.2018 22:13 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes v oficiálním dokumentu znovu zařadilo Českou republiku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama