Rusko versus Západ? Expert změnu k lepšímu nečeká. A při vší úctě k Zemanovi...

Moskva - Šéfredaktor časopisu Rusko v globální politice Fjodor Lukjanov nečeká žádný obrat k lepšímu ve vztazích mezi Ruskem a Západem po ruských prezidentských volbách. Zmínil i českého prezidenta Miloše Zemana.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Vladimír Putin

"Studená válka mezi Ruskem a Západem je už skutečností. Bohužel, změna k lepšímu se čekat nedá, nevidím k tomu důvod," řekl ČTK Lukjanov.

Roli evropských politiků, kteří se zasazují o zlepšení vztahů s Ruskem, jako jeZeman, maďarský premiér Viktor Orbán či rakouský kancléř Sebastian Kurz, sice vnímá jako důležitou, ale omezenou. "Jejich postoj je důležitý, protože ukazuje, že Západ není až tak jednotný. Zeman, Orbán, Kurz si ovšem mohou říkat, co chtějí, ale sankce (proti Rusku) se prodlužují jednomyslně," poznamenal Lukjanov.

Při vší úctě k uvedeným politikům, o zásadních otázkách vztahů mezi Ruskem a Západem se podle něj rozhoduje na vyšší úrovni: klíčové slovo mají Spojené státy a v Evropě především Francie a Německo. Možná ale příklad italských voleb svědčí o tom, že se politické elity na Západě mění.

Lukjanov se nedomnívá, že by hrozby v podobě nových ruských zbraní, jejichž demonstrace dominovala Putinovu poselství o stavu Ruska z počátku března, mohly přimět Západ usednout za vyjednávací stůl s Rusy. "Západ si z toho určitě vyvodí své závěry, ale k ničemu to nepovede. Proti Rusku se nyní vedou velice vážné kampaně," míní. Špatné důsledky na vztahy bude mít i případ otrávy někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii, z něhož Londýn podezírá Moskvu. Britská vláda je pod tlakem a dá se čekat tvrdá reakce. "Otázka zní, zda Evropská unie kvůli Británii přistoupí na přitvrzení vztahů s Ruskem," podotkl.

Na druhou stranu expert doufá, že nedojde k rozpoutání závodů ve zbrojení, ve stylu předchozí studené války. "Mám pocit, že Rusko si uvědomuje roli, závody ve zbrojení sehrály při zániku Sovětského svazu," podotkl.

Jasné je, že konfrontace bude pokračovat, a také to, že v Rusku nadále zůstane u moci Putin. Dojde sice ke změně vlády, ale spekulovat o změnách v kabinetu postrádá smyslu. Scénář dalšího vývoje nikdo nezná; podle experta nejspíše ani sám Putin, který o budoucnosti bude zřejmě uvažovat až později.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko volí prezidenta: Má Putin vítězství jisté? Potíže jsou na Ukrajině

17.03.2018 21:35 Moskva - Rusové volí prezidenta, na výběr mají z osmi kandidátů. Na Čukotce a Kamčatce začalo…

Ruské volby na Krymu? Osm evropských zemí odmítlo uznat jejich platnost

17.03.2018 21:23 Aktualizováno Kyjev - K volebním urnám půjdou Rusové v neděli a na Krymu se očekává zvlášť vysoká podpora…

„Volím Putina, protože je pro islám a nečeká mě gulag.“ Kdo jsou zarytí…

17.03.2018 17:36 Aktualizováno Moskva - Jestliže je v politickém nejistém světě jedna konstanta, je jí zřejmě zítřejší vítězství…

Smrtící Novičok? Moskva označila Česko za jednoho z možných původců látky

17.03.2018 16:07 Aktualizováno Moskva/Praha/Londýn - Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že ČR, Slovensko,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama