Srbsko je připraveno ke kompromisu o Kosovu, tvrdí Vučić

Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes v Bělehradu jednal se zástupcem americké diplomacie Wessem Mitchellem. Prohlásil, že Srbsko je připraveno ke kompromisu ohledně Kosova.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Aleksandr Vučič (srbský premiér)

"Největší překážkou na naší cestě do Evropské unie je situace Kosova. Proto je Srbsko připraveno diskutovat o možných kompromisech," řekl Vučić. "Můžeme přijmout pouze kompromis (...), ne ponížení našeho národa," dodal.

Mitchell se na ministerstvu zahraničí zabývá evropskými záležitostmi a podle agentury AP uvedl, že Spojené státy chtějí spory na západním Balkáně pomoci vyřešit. Nyní je k tomu podle něj mimořádně vhodná doba. Před Srbskem Mitchell navštívil Kosovo a Makedonii. Vučić v prosinci agentuře Bloomberg sdělil, že do dubna předloží návrh urovnání vztahů s Kosovem.

Bývalá jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila s podporou Západu jednostrannou nezávislost na Srbsku 17. února 2008. Bělehrad, zaštítěný Moskvou, ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv hlavně na severu země, kde žije srbská menšina.

Vučić dříve tvrdil, že kosovští vůdci chtějí na Srby v Kosovu zaútočit. Kosovský prezident Hashim Thaçi zase vyjádřil obavu, že Srbsko má v plánu obsadit část severního Kosova.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Balkánský řezník Mladić se odvolal proti doživotnímu rozsudku

22.03.2018 20:20 Bělehrad - Mezinárodní tribunál nepravomocně uložil doživotí Ratko Mladićovi za zločiny během války…

Ruský Weinstein? Etická komise brání nemravného poslance, novináři učinili…

22.03.2018 16:39 Aktualizováno Moskva - Etická komise ruského parlamentu se postavila za vlivného politika Leonida Sluckého,…

Stalo se něco zásadního? Rodina Michaela Schumachera vydala emotivní…

21.03.2018 22:16 Aktualizováno Ženeva - Jak je na tom bývalý německý automobilový závodník a sedminásobný mistr světa formule 1…

Rusko opět obvinilo Česko, že vyvíjelo jed novičok

21.03.2018 22:13 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes v oficiálním dokumentu znovu zařadilo Českou republiku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama