Proti výsledkům voleb demonstrovalo v Rusku pár desítek lidí

Moskva - Jen pár desítek lidí přišlo dnes do širšího centra Moskvy protestovat proti výsledkům nedělních prezidentských voleb, které vyhrál stávající šéf státu Vladimir Putin.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Moskva, Kreml

"Neuznáváme tyto volby, neuznáváme jejich výsledky," zdůraznil šéf opozičního hnutí Levá fronta Sergej Udalcov, který demonstraci k pomníku vojevůdce z napoleonských válek Suvorova svolal - a moskevská radnice ji povolila.

Udalcov patřil k vůdčím postavám protestů po parlamentních volbách na konci roku 2011, kdy do ulic vyšly až statisíce Rusů, podle kterých byly volby zfalšované. Putinovi se ale po návratu do Kremlu na jaře 2012 podařilo protesty potlačit. Nálada ve společnosti se podle politologů mezitím změnila, nyní žádné velké protesty nečekají.

Slabá účast - zpočátku se zdálo, že přítomní novináři jsou v početní převaze nad demonstranty - pramení podle Udalcova hlavně z toho, že se režimu podařilo opozici rozeštvat. "Naprosto chybí koordinace a solidarita. Lidi jsou také vystrašení z událostí na Ukrajině, jakýkoliv protest chápou jako přípravu Majdanu (kyjevské náměstí, kde se scházely opoziční demonstrace, které v únoru 2014 svrhly proruského prezidenta Viktora Janukovyče - pozn. ČTK).

Režim toho umně využil. Občanská aktivita také není tak velká jako na přelomu let 2011 až 2012. Ale to neznamená, že tento režim vydrží věčně," řekl ČTK Udalcov, který byl teprve loni v létě propuštěn z vězení, kde si odpykal čtyři a půl roku za "pořádání masových nepokojů" proti návratu Putina do Kremlu. V nynějších volbách podporoval kandidáta komunistů Pavla Grudinina, který skončil v neděli s velkým odstupem druhý za Putinem.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arménie hrozbou pro Rusko? Frázi o fašistickém převratu nemůže Moskva…

24.04.2018 13:48 Moskva - Kreml dnes v první oficiální reakci na změny v Arménii vyjádřil naději, že v zemi bude…

Uprchlíci mají další problém. Bráníte nám v normálním životě, stěžují si

24.04.2018 13:19 Stockholm - I přesto, že uprchlická krize již s části odezněla, Švédsko není schopno zajistit…

Jaká bude nová generace Rusů? Na Východě se dějí velké změny

24.04.2018 08:25 Moskva - V Rusku především mezi mladými lidmi, roste hrdost na svojí zemi. Mladí lidé jsou často…

Vesnicí se řítil okřídlený pirát silnic, policie je bezmocná

24.04.2018 08:07 Bern - Kamera radaru hlídajícího dodržování rychlosti ve švýcarské obci v kantonu Bern zachytila …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama