Strach nad Londýnem? Vražd přibývá, policisté se ale bojí zastavit chodce a prohledávat chodce

Londýn – Nebývalá vlna násilí v posledních týdnech zasáhla Londýn. Podle mnohých expertů by pomohlo masově nasadit metodu „stop and search“ tedy zastav a prohledej. Jedná se o právo dané britské policii, náhodně zastavovat a prohledávat podezřelé v problémových čtvrtích města a zabavovat jim potenciálně nebezpečné předměty. Jak se pro express.co vyjádřil jeden z bývalých policistů, jeho kolegové se tuto účinnou metodu zdráhají používat.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

policie

Při použití metody „zastav a prohledej“ dochází až u jedné třetiny prohledávaných k nalezení zbraní nebo drog. Obyčejní policisté ji přesto odmítají provádět. A to i při extrémní situaci jako je v Londýny nyní, kdy od začátku roku bylo zavražděno přes 50 lidí. Proč?

Odpověď dává anonymně bývalý policista: „Prostě se bojí chyby. Jakmile by prohledali někoho nevhodného, a ten by si stěžoval, jejich nadřízení by je nepodrželi.“ Policisté se ze strachu, že budou obviněni, bojí používat veškerá práva, která mají. „Zastav a prohledej není řešení. Je to nástroj, který může pomoci zvládnout situaci,“ doplňuje ex-policista.

Ministryně vnitra Amber Ruddová popírá, že by statistiku, která by dokazovala, že metoda „zastav a prohledej“ zabránila až třetině zločinů. „Nikdy jsem takový dokument neviděla,“ prohlásila pro rádio BBC4. Z násilné vlny se mezitím stalo politikum. Konzervativní vláda se snaží hodit vinu na londýnskou radnici vedenou labouristou Sadique Khanem a metropolitní polici. Sama vláda však neví co dál. I přesto, že Ruddová při setkání s rodinami obětí prohlásila, že se skrze krizi „ nemohou prozatýkat,“ konzervativní vláda chystá zpřísnění trestných zákonů.

Trestným by se mělo stát i vlastnictví kyseliny, která v poslední době v mnoha násilných útocích nahradila nože a střelné zbraně. S rétorickým řešením přišel labouristický poslanec Chuka Umunna. Ten navrhuje, aby se místo slova gang, tedy často původcům násilného chování, začalo říkat „násilí páchané mladými lidmi“. Podle něj je totiž každý člověk individualita a každý případ násilného chování je unikátní. Tak by měl být i posuzován. Pokud se mluví o násilí gangů, je to podle Umunny často nepřesné a generalizující.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva zneužila záběry z natáčení filmu. Chtěla dokázat, že chemický útok…

25.04.2018 21:54 Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu…

EU chce posílit vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu, říká…

25.04.2018 21:19 Bělehrad - Evropská unie chce dál posílit ekonomické i další vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi…

Další eskapáda bývalého detektiva Vokála? Zatkli ho na Ukrajině

25.04.2018 21:03 Aktualizováno Praha/Kyjev - Na Ukrajině byl v pondělí kvůli podezření z nezákonného použití technických…

Naše země jsou rozděleny. A můžou za to migranti, myslí si Evropané

25.04.2018 18:55 Aktualizováno Tři čtvrtiny lidé z celého světa říkají, že je jejich společnost rozdělena. Většina se navíc…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama