Před zřícením airbusu Air France hrozil anonym v Buenos Aires bombou

Paříž - Letecká společnost Air France dostala několik dnů před tím, než se do Atlantiku zřítil její airbus s 228 lidmi na palubě, výhružku, že se v jejím letadle v Argentině nachází bomba. Nyní se prošetřuje, zda by hrozba mohla mít spojitost s pondělní havárií, informuje ve středu televize Fox News.

Přidejte svůj názor

Airbus A330-200

Letiště Ezeiza v Buenos Aires 27. května odložilo let do Paříže kvůli anonymní hrozbě. Při důkladné prohlídce letadla společnosti Air France však nebyla nalezena žádná výbušnina a letadlo odletělo do Francie.

O čtyři dny později se zřítil airbus na trase Rio de Janeiro - Paříž stejné společnosti do Atlantiku.

Francouzská policie nyní vyšetřuje, zda mají obě události nějakou spojitost.

Žádná teroristická organizace se zatím k zodpovědnosti za zřícení letadla nepříhlásila. Zdroj z Air France však uvedl: "Teroristický útok nemůžeme vyloučit."

Další z pilotů Air France vyslovil domněnku, že se airbus střetl s vojenským letadlem nebo s letadlem drogových dealerů. "Mohlo se stát cokoliv. Třeba to byl střet s jiným letadlem. Pašerácké letadlo by nikdo nepohřešoval," řekl brazilský pilot Cedric Maniez.

"Muselo by se stát něco mimořádného, abychom byli schopni vysvětlit, co se stalo," prohlásil francouzský ministr dopravy Jean-Louis Borloo. "Obávám se, že havárie zůstane záhadou."

V úterý se záchranářům podařilo nalézt první trosky letadla. Ve středu po dalších troskách a především po dvou černých skříňkách stále pátrá 12 vojenských letadel a několik lodí. Jedna z francouzských lodí je dokonce vybavená roboty, kteří se mohou potopit až do hloubky šesti kilometrů.

Hledat černé skříňky v oceánu - to je však jako pátrat po jehle v kupě sena.

Trosky letadla roztroušeny na dvou místech 56 kilometrů od sebe a 640 kilometrů od brazilských ostrovů Fernando de Noronha.

Další pátrání komplikuje špatné počasí a především velká hloubka oceánu. Ta v místech havárie dosahuje téměř čtyř kilometrů.

"Je to jako hledat letadlo na hřebenech hor. Můžete být velmi blízko, ale trosky nevidíte," prohlásil John Hansman, profesor aeronautiky a astronautiky na Technickém institutu v Massachusetts.

Nyní je to pro záchranáře doslova závod s časem. Trosky musí objevit, než se potopí i s veškerými důkazy o příčině tragédie. I kdyby se totiž trosky podařilo nalézt na oceánském dně, jejich vyzvednutí na hladinu je takřka nemožné.

Brazilský prezident Luiz da Silva je však optimističtější. "Země, která je schopná najít ropu v oceánu hlubokém 3700 metrů bude schopná najít také letadlo v hloubce nějakých 1200 metrů," prohlásil.

Airbus společnosti Air France zmizel z radarů v pondělí kolem 3. hodiny ráno SELČ, zřítil se do oceánu. Je zjevné, že havárii nikdo nepřežil.

Letadlo bylo staré čtyři roky a 16. května prošlo rutinní údržbou.

Stroj z kokpitu řídili tři piloti včetně zkušeného 58letého kapitána, který nalétal více než 11 000 hodin. S Airbusem pak nalétal 1 700 hodin. Dva druzí piloti, kterým bylo 37 a 32 let, nalétali 3000 a 6600 hodin. Samotné letadlo bylo podle Air France ve vzduchu po 18870 hodin.

Témata: Letecké nehody
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii provedli zátah proti otrokářům

23.05.2018 21:17 Londýn - Při zátahu proti novodobému otroctví na pracovištích, od myček aut po pečovatelské domy,…

Julia Skripalová poprvé promluvila do médií: Léčba byla bolestivá

23.05.2018 21:05 Aktualizováno Londýn - Dcera otráveného ruského exagenta Sergeje Skripala poprvé od březnového incidentu v…

Itálie má nového premiéra Giuseppa Conteho, nepatří mezi nejznámější…

23.05.2018 20:57 Aktualizováno Řím - Italský prezident Sergio Mattarella dnes jmenoval novým premiérem profesora práv a advokáta…

Je Řecko z nejhoršího venku? Premiér Tsipras představil plán pro růst

23.05.2018 20:22 Atény - Řecký premiér Alexis Tsipras dnes představil v parlamentu strategický růstový plán, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama