Další západní útok na Sýrii by vedl k chaosu, varuje Putin. Rázná slova pronesla i diplomatka USA

Moskva/Washington - Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes prohlásil, že Moskva bude dělat vše pro to, aby zlepšila politické vztahy se Západem. Téměř ve stejnou dobu uvedla americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, že americké vztahy s Ruskem jsou velmi napjaté, zčásti kvůli syrské otázce.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Vladimír Putin, ruský prezident

Rjabkov a Haleyová hovořili po sobotním úderu Spojených států, Francie a Británie v Sýrii odvetou za údajný útok chemickými zbraněmi na město Dúmá.

Haleyová dnes v televizi Fox News uvedla, že USA nestáhnou své jednotky ze Sýrie, dokud nedosáhnou v této zemi svých cílů. Těmi je podle Haleyové zabránit dalšímu použití chemických zbraní způsobem ohrožujícím americké zájmy a porážka radikálů z Islámského státu (IS).

V rozhovoru se CBS Haleyová řekla, že Spojené státy nepovedou žádné dvoustranné rozhovory s prezidentem Bašárem Asadem. Dodala přitom, že Sýrie se dosud odmítá účastnit multilaterálních jednání pod záštitou OSN a že Rusko by ji mělo dovést k jednacímu stolu.

Rjabkov dnes také řekl, že Rusko prostuduje návrh rezoluce o Sýrii, který v sobotu předložily Francie, Británie a Spojené státy svým 12 partnerům v Radě bezpečnosti OSN. 

"Další útok západních mocností na Sýrii by vedl k chaosu v mezinárodních vztazích," řekl dnes šéf Kremlu Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. Shodli se, že útok snížil šance na dosažení politické rezoluce ohledně Sýrie.

V RB OSN v sobotu neprošel ruský návrh rezoluce, která měla západní útok v Sýrii odsoudit jako "agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců a jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN". Pro text hlasovaly kromě Ruska jen Bolívie a Čína.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvatský ministr obrany má zakázaný vstup na území Srbska

26.04.2018 21:55 Bělehrad - Srbsko dnes zakázalo vstup do země chorvatskému ministrovi obrany Damiru Krstičevičovi.…

Uzavřeme teroristům penězovody, slíbili zástupci 72 zemí

26.04.2018 21:39 Paříž - Ministři 72 zemí se na konferenci v Paříži zavázali k posílení svých domácích a…

Rusové do sídla OPCW přivedli zdravé lidi z Důmy. Prý aby prokázali, že…

26.04.2018 20:09 Haag - Ruská delegace dnes do budovy mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v…

Chcete do EU? Zlepšete své vztahy se Srby, vzkázal Kosovu Tusk

26.04.2018 19:55 Priština - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes v Prištině vyzval Kosovo, aby zlepšilo své…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama