Česko dalo smlouvu s Vatikánem k ledu? Papežův sekretář se na ni vyptával

Vatikán - Oficiální pozvání papeže Františka do České republiky při jednání české delegace dnes ve Vatikánu nezaznělo. Ministr kultury Ilja Šmíd ale státnímu sekretáři Pietru Parolinovi tlumočil přání, aby hlava katolické církve Česko navštívila. Šmíd to řekl po setkání s druhým mužem Vatikánu novinářům. Schůzky se zúčastnil také tajemník pro styky se státy Paul Gallagher, který se české strany ptal na osud smlouvy s Vatikánem. Náměstek ministerstva zahraniční Jakub Dürr novinářům řekl, že na smlouvě pracují experti, politicky se ale nyní neřeší.

Přidejte svůj názor

Papež František

"Otázka byla položena vatikánskou stranou, co se stalo se smlouvou od roku 2002 a jak to vypadá s ratifikací," uvedl s tím, že odpověď byla stejná jako při setkání Gallaghera s tehdejším ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem loni v Praze. "Na naší úrovni pracovní se vede dále debata expertů, zatímco politicky se samozřejmě smlouva za stávající vlády neřeší," řekl Dürr.

Loni ale Gallagher, jenž je jakýmsi ministrem zahraničí papežského státu, uvedl, že dosud neschválená česko-vatikánská smlouva není podle něj problémem pro bilaterální vztahy. Současná podoba vzájemné komunikace Svatému stolci vyhovuje a považuje za užitečné vést dialog o vzájemné spolupráci v oblastech obsažených v bilaterální smlouvě, uvedl tehdy.

Po dlouhým letech přerušení diplomatických vztahů byla sice vyjednána smlouva ČR s Vatikánem, nicméně Parlament ČR ji v roce 2003 neschválil. Sněmovně připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. ČR je přitom jednou z posledních zemí Evropy, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou.

Šmíd dnes řekl, že na programu schůzky se zástupci Vatikánu se probírala i možnost přímo ve Vatikánu připomenout desáté výročí, které příští rok uplyne od poslední návštěvy hlavy katolické církve v ČR. Františkův předchůdce Benedikt XVI. přijel v září 2009 a sloužil mše pod širým nebem v Brně a ve Staré Boleslavi, ve středočeském městě uctil památku svatého Václava. Před Benediktem byl v Česku v roce 1997 papež Jan Pavel II.

Podle Šmída se dnes mluvilo také o úloze kultury v Evropě, o migraci a o tom, jak se Česko dívá na migraci v Evropě. "Vyjádřili jsme velké díky Svatému stolci za to, že umožnil repatriaci (kardinála Berana) velmi rychle, jednání trvala jen pár měsíců. Stejně tak za to, že byly po celých téměř 50 let ostatky kardinála Berana uloženy na velmi čestném místě," řekl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký poslanec dostal u soudu 9 let za členství v teroristické organizaci

24.05.2018 19:24 Ankara - Turecký oblastní soud ve městě Gaziantep ve středu potvrdil trest vězení ve výši devíti…

Rusové trvají na svém, MH17 podle nich sestřelili Ukrajinci

24.05.2018 18:39 Moskva/Amsterodam - Ruské ministerstvo obrany důrazně odmítlo dnešní sdělení mezinárodního týmu…

Dva kosovští lékaři odsouzeni za obchod s orgány

24.05.2018 17:37 Priština - Dva kosovští lékaři byli v opakovaném procesu odsouzeni k trestům vězení za účast ve…

"Najděte té náně chlapa!" Ruská poslankyně žádá trest pro karikaturistu,…

24.05.2018 17:09 Aktualizováno Moskva - Soustem pro ruský bulvár se stal skandál kolem poslankyně Natalje Poklonské, bývalé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama