Ruský parlament chce zakázat dovoz léků z USA, pacienti se bouří

Moskva - Ruský parlament v květnu navrhne vládě úplně nahradit farmaceutický dovoz ze Spojených států v rámci odvetných kroků, které chce Moskva vyhlásit v reakci na nedávné zesílení protiruských sankcí uplatňovaných Washingtonem. Prohlásil to dnes šéf ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin. Ruský svaz pacientů podle agentury Interfax bije na poplach a varuje, že bez léků z USA nemocní Rusové zemřou.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Léky, ilustrační foto

Ruský parlament v těchto dnech projednává speciální zákon, který zmocňuje hlavu státu zakázat nebo omezit dovoz několika druhů amerického zboží: kromě léků jsou to potraviny a zemědělské produkty, alkohol a tabákové výrobky nebo počítačové programy. Kreml by podle zákona mohl zastavit nebo omezit spolupráci s USA v jaderné energetice, strojírenství a civilním letectví.

Zákon má být reakcí na rozšíření amerického sankčního seznamu z počátku dubna, které postihlo víc než dvacet vlivných Rusů včetně oligarchů a chráněnců Kremlu. Nové americké sankce se rovněž vztahují na 14 velkých ruských firem.

Podle ruských médií dováží nyní Rusko ze Spojených států asi tisíc druhů léků. Program náhrady sankcemi postiženého zboží domácí produkcí, který je od loňska jednou z hlavních priorit ruské vlády, se farmaceutických výrobků dotkl jen okrajově. Volodin si dnes v parlamentu stěžoval, že zatímco ve zbrojním průmyslu je náhrada dovozu de facto stoprocentní, ve farmaceutickém jen zhruba pětinová. Téměř 80 procent dovážených léků neumějí ruští výrobci nahradit nebo nejsou schopni je dovézt ze zemí, které americkou sankční politiku nepodporují.

Až za necelé tři týdny nově zvolený prezident Vladimir Putin jmenuje novou vládu, chce Volodin nastolit úkol stoprocentní náhrady všech léků importovaných z USA. Ministerstvo zdravotnictví si v této oblasti podle šéfa parlamentu počíná váhavě a jeho opatření jsou neúčinná.

Volodinův návrh vyděsil ruské pacienty. Šéf všesvazové rady pacientů Jan Vlasov podle agentury Interfax před zákazem dovozu léků naléhavě varoval. "Lidé mají strach, že přijdou o svou medikaci, že bude ohroženo jejich zdraví. Ruské léky nemají příliš dobrou pověst, musíme Státní dumu přesvědčit, aby léky z návrhu zákona vyjmula," řekl Vlasov.

"Značné množství vysoce vyspělých léčiv se vyrábí v zámoří a bez nich naši pacienti zemřou," konstatoval šéf svazu pacientů, jehož stanovisko podle Interfaxu podporuje i ruské ministerstvo zdravotnictví.

Témata: Rusko | léky | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký poslanec dostal u soudu 9 let za členství v teroristické organizaci

24.05.2018 19:24 Ankara - Turecký oblastní soud ve městě Gaziantep ve středu potvrdil trest vězení ve výši devíti…

Rusové trvají na svém, MH17 podle nich sestřelili Ukrajinci

24.05.2018 18:39 Moskva/Amsterodam - Ruské ministerstvo obrany důrazně odmítlo dnešní sdělení mezinárodního týmu…

Dva kosovští lékaři odsouzeni za obchod s orgány

24.05.2018 17:37 Priština - Dva kosovští lékaři byli v opakovaném procesu odsouzeni k trestům vězení za účast ve…

"Najděte té náně chlapa!" Ruská poslankyně žádá trest pro karikaturistu,…

24.05.2018 17:09 Aktualizováno Moskva - Soustem pro ruský bulvár se stal skandál kolem poslankyně Natalje Poklonské, bývalé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama