Jak bude vypadat Rusko bez Putina? Analytici rozebrali scénář, který moc lid nepotěší

Moskva - Někdy se zdá, jakoby Rusko bez Vladmimira Putina ani nemohlo fungovat. Současný prezident vládne své zemi ať už jako premiér nebo prezident po dlouhých 18 let. Dříve nebo později ale přijde doba, kdy putinovská éra skončí. Ale co bude dál?

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu (7.5.2018).

Predikovat budoucí vývoj v Rusku je vždycky složité. Země má svá výrazná specifika a tak nepřekvapí, že když se koncem 90. let experti dohadovali kdo nahradí ve funkci končícího prezidenta Borise Jelcina, Putinovo jméno tehdy netipoval nikdo.

Podobného překvapení se dost možná dočkáme i při další výměně politických garnitur. Analytici serveru The National Interest jsou toho názoru, že Putinovým nástupcem bude pravděpodobně někdo z pozadí, kdo se dnes nepohybuje na politickém radaru.

K odhalení toho kdo bude Putinovým nástupcem je vhodné připomenout si, jak dosud vypadalo jeho vládnutí. Nejdříve přišla éra nástupu a stabilizace Ruska, které bylo po Jelcinově éře takřka na pokraji rozpadu. Poté jsme byli svědky zvláštní hry tandemu Putin – Medveděv, kdy první jmenovaný plnil roli premiéra.

Pak přišla doba, která měla být triumfálním návratem Ruska mezi světové mocnosti, okořeněná olympijskými hrami v Soči. Místo toho ale přišel náraz. Putin Rusy zavlekl do ukrajinského konfliktu, v důsledku čehož se jeho země ocitla v mezinárodní izolaci a díky systému sankcí též ve velkých ekonomických potížích.

V jakém duchu se tedy ponese tento (čtvrtý a možná poslední) Putinův mandát? Putin bude opět zemi vyvádět s krize. Tu současnou nicméně nezdědil, nýbrž ji sám spustil. Ruský prezident se bude muset pokusit obnovit dialog se západem (k čemuž ho vyzval například francouzský prezident Macron) a za každou cenu udržet strategické partnerství s Čínou.

Rusům nepřeje ani vývoj v těch okolních zemích, které jsou podle Kremlu v jeho sféře vlivu. Arménie se v posledních týdnech propadla do mohutných demonstrací, v jejichž důsledku došlo k pádu vlády.

Někteří ruští představitelé se obávají, že by vývoj v Jerevanu mohl předznamenat podobné změny v Bělorusku nebo Kazachstánu. A to rozhodně není v Putinově zájmu.

Ať tak či tak, v turbulentních dobách které Rusko čekají budou mít mladí ruští politici příležitost vyniknout. Expremiér Sergej Kirijenko proto už dostal od Putina úkol, aby mezi regionálními politiky našel vhodné kádry do padesáti let věku, kteří mají dostatek schopností aby se mohli v rámci politické hierarchie posunout výše. 

Putin se tak chce zřejmě vyhnout osudu Sovětského svazu, jehož Kreml v určitých etapách připomínal spíše zapouzdřenou gerontokracii než pružný státní aparát.

Částečná obroda ruské politiky již probíhá. Do významných pozic se ve stále větším počtu hrnou mileniálové a mladá generace, která je tak v generačním protikladu proti politikům z řad bývalých členů komunistické strany nebo KGB, jenž reprezentuje například sám Vladimir Putin. Nahradí některý z nich současného ruského prezidenta v jeho funkci?

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Má bývalá Jugoslávie dostat šanci? EU řeší své rozšiřování, na stole leží…

26.05.2018 11:37 Aktualizováno Sofie - Zatímco se Velká Británie připravuje na odchod s EU, objevují se nové a nové země, které…

Senátor TOP 09 se vydal na východ Ukrajiny. To není občanská válka, to je…

26.05.2018 09:57 Praha/Kyjev - Senátor TOP 09 Tomáš Czernin se vydal na Ukrajinu. Navštívil také Doněckou oblast,…

Tisíce mrtvých a totální potupa nacistů. Jak probíhala zkáza lodi Bismarck?

26.05.2018 09:05 Aktualizováno V neděli to bude právě 77 let co britské námořnictvo potopilo chloubu nacistického Německa, bitevní…

Putin si rýpl do Britů: Bojové látky? Skripalová vypadá dobře

25.05.2018 20:59 Aktualizováno Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin dnes opět zpochybnil britskou verzi o tom, že bývalého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama