Rusko varuje před eskalací kolem Gazy, Turecko a JAR stahují diplomaty z Izraele

Ženeva/Moskva - Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva opět odsoudil pondělní násilí ze strany izraelských bezpečnostních složek při protestech Palestinců v Gaze a zároveň vyzval k nezávislému vyšetření události. Rusko mezitím vyzvalo kvartet blízkovýchodních vyjednávačů, aby se vyvaroval kroků, které by mohly vést k další eskalaci. Při pondělních střetech mezi Palestinci a izraelskými vojáky v Pásmu Gazy přišlo o život téměř 60 Palestinců. Izrael se stal terčem mezinárodní kritiky za použití ostrých nábojů při střelbě na demonstranty. Premiér Benjamin Netanjahu kroky izraelské armády ale brání s odůvodněním, že Izrael musí chránit své hranice.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Peklo v Gaze: Izraelští vojáci střílí do Palestinců

Palestinci v Gaze demonstrují od konce března za ukončení blokády enklávy a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale které se teď nacházejí v Izraeli. Protesty se dosud většinou konaly v pátek. Ty pondělní byly uspořádány mimo jiné v souvislosti s otevřením amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Pondělí bylo dnem s největším počtem obětí od války mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a židovským státem v roce 2014.

Mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville na tiskové konferenci v Ženevě podle agentury Reuters uvedl, že Izrael sice podle mezinárodního práva má právo chránit své hranice, ale střelné zbraně s ostrou municí mohou být použity pouze v naprosto krajních případech. Palestinci, kteří se přibližovali k hraničnímu plotu v Gaze, ale nepředstavovali nebezpečí, které by si zasloužilo takto tvrdou reakci izraelských bezpečnostních složek, řekl.

Německo rovněž podpořilo nezávislé vyšetření pondělních událostí. Na dnešní tiskové konferenci v Berlíně vládní mluvčí Steffen Seibert, události označil za hrozné a řekl, že spolkovou republiku znepokojují. Zdůraznil, že každý má právo na poklidný protest, není ale možné toho zneužívat k násilnostem. Také poznamenal, že Izrael má právo a povinnost chránit své občany a hranice, avšak při zachování zásady přiměřenosti. Obě strany vyzval k deeskalaci současného napětí.

Náměstek britského ministra zahraničí Alistair Burt, který zodpovídá za oblast Blízkého východu a severní Afriky, dnes prohlásil, že incident je nutné vyšetřit a že v rámci OSN je možné vést různé formy vyšetřování, jen je nyní třeba zvolit tu správnou. Upozornil, že při prověřování okolností násilností je třeba podívat se i na roli hnutí Hamás, které Gazu ovládá.

Kreml mezitím vyzval státy světa a především blízkovýchodní kvartet, aby se vyvarovaly kroků, které by vedly k nárůstu napětí. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko situaci monitoruje.

Od roku 2002 se kvartet vyjednavačů, který tvoří Spojené státy, Rusko, EU a OSN, angažuje v izraelsko-palestinském mírovém procesu. Zatím se mu ale nepodařilo dosáhnout zásadního pokroku.

Turecko v reakci na incident v Gaze povolalo ke konzultacím také svého velvyslance v USA. Prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Izrael ze "státního terorismu". "Co Izrael udělal, to je genocida, odsuzuji tuto humanitární tragédii," řekl Erdogan. Turecké ministerstvo zahraničí zároveň uvedlo, že rozhodnutí USA přesunout svou ambasádu do Jeruzaléma povzbudilo izraelské bezpečnostní složky k masakrování Palestinců.

V Turecku byl vyhlášen třídenní státní smutek za Palestince zabité při protestu a vlajky byly spuštěny na půl žerdi. Vládní mluvčí Bekir Bozdag obvinil Izrael z masakru a řekl, že "Spojené státy mají teď na rukou palestinskou krev". Velvyslance stahuje z Izraele i Jihoafrická republika.

Saúdská Arábie dnes přesun americké ambasády do Jeruzaléma odsoudila a prohlásila, že USA podnikají kroky, které jsou v rozporu s právy palestinských obyvatel Jeruzaléma.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký poslanec dostal u soudu 9 let za členství v teroristické organizaci

24.05.2018 19:24 Ankara - Turecký oblastní soud ve městě Gaziantep ve středu potvrdil trest vězení ve výši devíti…

Rusové trvají na svém, MH17 podle nich sestřelili Ukrajinci

24.05.2018 18:39 Moskva/Amsterodam - Ruské ministerstvo obrany důrazně odmítlo dnešní sdělení mezinárodního týmu…

Dva kosovští lékaři odsouzeni za obchod s orgány

24.05.2018 17:37 Priština - Dva kosovští lékaři byli v opakovaném procesu odsouzeni k trestům vězení za účast ve…

"Najděte té náně chlapa!" Ruská poslankyně žádá trest pro karikaturistu,…

24.05.2018 17:09 Aktualizováno Moskva - Soustem pro ruský bulvár se stal skandál kolem poslankyně Natalje Poklonské, bývalé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama