Přeroste Sýrie v globální konflikt? Polovina Rusů má strach, obavy přiznal i Západ

Moskva - Více než polovina Rusů, konkrétně 57 procent, se obává, aby konflikt v Sýrii nepřerostl ve třetí světovou válka. Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada, o jehož výsledcích dnes informovala ruská média.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Ruské bojové letectvo v Sýrii

Podle průzkumu 16 procent dotázaných má "silné obavy", aby syrský konflikt nepřerostl v konflikt globální, dalších 41 procent účastníků připustilo "jisté obavy" v tomto směru. Naopak 38 procent nemělo žádné zvláštní či vůbec žádné obavy z vypuknutí třetí světové války.

Obdobný průzkum podniklo stejné středisko na podzim 2016 a tehdy obavy z globalizace syrského konfliktu vyjádřilo 48 procent Rusů.

Sociologové vysvětlují růst obav ze světové války jako důsledek vyostření konfliktu v Sýrii v podobě, v jaké je zobrazován v médiích. "Kromě toho je tu obecně rostoucí nestabilita a nepředvídatelnost mezinárodních vztahů," uvedl Stěpan Gončarov z Levady.

Obavy z vypuknutí globálního konfliktu kvůli Sýrii zaznívají i na Západě, podotkla ruská redakce BBC na svém webu a připomněla lednový průzkum společnosti YouGov mezi obyvateli devíti západních zemí. Obavy, že svět se blíží k nové světové válce, vyjádřilo tehdy 64 procent dotázaných Američanů či 61 procent Britů.

BBC také podotkla, že podle průzkumů Rusové podporují ruské tažení v Sýrii v mnohem menší míře, než v případě konfliktu na východě Ukrajiny. Kupříkladu loni v září, dva roky po začátku tažení, bylo pro ukončení operace skoro polovička dotázaných. Jen 30 procent se vyslovilo pro pokračování.

Konflikt v Sýrii trvá od roku 2011. Rusko se v něm vojensky angažuje od podzimu 2015, kdy ruská letadla začala bombardovat odpůrce režimu Bašára Asada, ruského spojence v Damašku, kritizovaného Západem. Situace se prudce vyostřila po údajném nasazení chemických zbraní, na což USA, Británie a Francie zareagovaly raketovými útoky na objekty spjaté s výrobou chemických zbraní. Ke konfrontaci mezi velmocemi nedošlo, ruská odpověď se omezila na tvrdé odsouzení "agrese proti suverénnímu státu".

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skripalová mluvila pod nátlakem? Kreml podezřívá Brity, ambasáda žádá o…

24.05.2018 10:15 Moskva/Londýn - Ruské velvyslanectví v Londýně žádá o přístup k Juliji Skripalové, dceři dvojitého…

Čínské nebe budou strážit stíhačky Su-35, Rusko jich letos dodá deset

24.05.2018 09:55 Moskva/Peking - Ruská strojírenská a zbrojní společnost Rostech v průběhu letošního roku dodá do…

Uprchlický skandál otřásá Německem, kdo se vlastně dostal do Evropy?

24.05.2018 09:49 Aktualizováno Berlín - Brémy by lo dobré město pro uprchlíky. Bylo to dokonce statisticky dokázáno. Zatímco šance…

"Najděte té náně chlapa!" Ruská poslankyně žádá trest pro karikaturistu,…

24.05.2018 07:29 Moskva - Soustem pro ruský bulvár se stal skandál kolem poslankyně Natalje Poklonské, bývalé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama