Režisér Sencov drží hladovku za ukrajinské vězně v Rusku, sám si odpykává 20 let

Moskva - Ukrajinský filmový režisér Oleg Sencov, odsouzený v Rusku ke 20 letům vězení za údajný terorismus na anektovaném Krymu, vyhlásil hladovku za propuštění všech ukrajinských politických vězňů v Rusku. Oznámila to dnes ruská média. Podle Sencovova advokáta jeho klient požaduje osvobodit 64 vězňů, nikoliv však sebe.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Oleg Sencov

"Ve vězení jej přemlouvali, aby přerušil hladovku, přijeli zástupci rady pro lidská práva při vězeňské službě," řekl advokát Dmitrij Dinze. "Odpověděl jim, že hladovku bude držet až do vítězného konce: buď zemře, anebo splní jeho požadavek. Vlastní osvobození nežádal. Jde mu výlučně o politické vězně," dodal. Na hladovku se Sencov podle advokáta připravoval asi šest týdnů: zřekl se balíčků s potravinami i vězeňského obchodu a příjem potravy "omezil na minimum, aby si organismus zvykl".

Vězeňská správa dosud vězňovu hladovku nekomentovala. Podle advokáta jej převedli na samotku, kde je pod lékařským dohledem.

Sencova zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily jej, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval zločinecké společenství, které chystalo teroristické útoky a akce k rozvrácení místních úřadů; Sencov a jeho společník se podle obžaloby pokusili podpálit dvě kanceláře v Simferopolu.

Sencov vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Tvrdil, že jej agenti ruské tajné služby mučili, aby ho přiměli k doznání. Odsouzen byl v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky "připojením" ukrajinského poloostrova k Rusku, ačkoliv anexi neuznává a považuje se za Ukrajince. Trest si odpykává na Sibiři.

Ochránci lidských práv, například z ruské organizace Memorial, jej považují za politického vězně, zastali se ho také ruští a západní filmaři, včetně hereckých hvězd Johnnyho Deppa a Meryl Streepové. Za Sencova se marně zasazovaly Spojené státy a Evropská unie.

Den po březnových prezidentských volbách soupeřka Vladimira Putina Xenija Sobčaková požádala prezidenta o omilostnění 16 politických vězňů, včetně Sencova. Jeho advokát tehdy uvedl, že jeho klient je ochoten sepsat žádost o milost, pokud by se na obzoru vynořila možnost vyměny za Rusy uvězněné na Ukrajině.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skripalová mluvila pod nátlakem? Kreml podezřívá Brity, ambasáda žádá o…

24.05.2018 10:15 Moskva/Londýn - Ruské velvyslanectví v Londýně žádá o přístup k Juliji Skripalové, dceři dvojitého…

Čínské nebe budou strážit stíhačky Su-35, Rusko jich letos dodá deset

24.05.2018 09:55 Moskva/Peking - Ruská strojírenská a zbrojní společnost Rostech v průběhu letošního roku dodá do…

Uprchlický skandál otřásá Německem, kdo se vlastně dostal do Evropy?

24.05.2018 09:49 Aktualizováno Berlín - Brémy by lo dobré město pro uprchlíky. Bylo to dokonce statisticky dokázáno. Zatímco šance…

"Najděte té náně chlapa!" Ruská poslankyně žádá trest pro karikaturistu,…

24.05.2018 07:29 Moskva - Soustem pro ruský bulvár se stal skandál kolem poslankyně Natalje Poklonské, bývalé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama