Ukrajina nemá šanci získat Krym a Donbas zpět? Zmocněnec USA šel s pravdou ven

Kyjev - Ukrajina v současnosti není s to získat zpět Krym a povstalci ovládnutou část Donbasu na východě země, ale dodávky amerických zbraní Kyjevu pomohou nastolit mír, protože odradí Rusko od dalších útoků. Prohlásil to při návštěvě ukrajinské části Donbasu zvláštní zmocněnec amerického ministerstva zahraničí pro Ukrajinu Kurt Volker. Jeho slov si všímají ukrajinská i ruská média.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Kurt Volker (uprostřed)

"Samozřejmě, Ukrajinci nemohou získat zpět území, které zabralo Rusko, protože Rusko je příliš silné," řekl americký diplomat podle listu Ukrajinska pravda. "Ale už vzrostla cena, kterou by za další útoky muselo zaplatit Rusko, a dále poroste. V Moskvě se proto musí ptát: co z toho máme, za co umírají naši lidé?"

Volker podle listu Moskovskij komsomolec upozornil, že pokud by Ukrajinci nebyli s to uhájit své nynější pozice, mohlo by to Rusko vnímat jako vybídnutí k dalším útokům. Ale dodávky amerických zbraní Ukrajině dají Rusům "jasně na srozuměnou, že ničeho dalšího nedosáhnete bez toho, že za to draze zaplatíte". Americký představitel doufá, že Rusko bude souhlasit s nasazením mírových sil OSN v Donbasu, což by ukončilo konflikt.

Ruský deník připomněl, že ruské ministerstvo zahraničí 14. května ohlásilo "přestávku" v rusko-americkém dialogu o Ukrajině, aniž objasnilo příčiny. O den později Volker ujistil o ochotě USA jednat o Donbasu s Putinem. "Chceme, aby Rusko bralo návrh mírové mise s mandátem OSN vážně. Jsem pro to, aby dveře k jednání zůstaly otevřené," řekl.

Konflikt na východě Ukrajiny, který propukl na jaře 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a ruské anexi Krymu, si vyžádal již více než 10.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské pomoci separatistům, Moskva to popírá.

Ukrajinská armáda dnes oznámila, že během uplynulých 24 hodin přišla v potyčkách s nepřítelem o dva vojáky, další čtyři utrpěli zranění. Boje "propukají podél celé frontové linie", uvedlo armádní komuniké, které obvinilo separatisty, že příměří porušili v 66 případech, a to i palbou z minometů a raketometů. Armáda odvetnou palbou prý zabila "pět okupantů a osm zranila".

Separatisté podle povstalecké agentury DAN obvinili ukrajinské vojáky, že ostřelovali z raketometů doněckou vodárnu, která zásobuje pitnou vodou 400.000 lidí na obou stranách fronty.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin si rýpl do Britů: Bojové látky? Skripalová vypadá dobře

25.05.2018 20:59 Aktualizováno Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin dnes opět zpochybnil britskou verzi o tom, že bývalého…

Konec jedné éry: Putin už nebude kandidovat na prezidenta

25.05.2018 19:46 Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin dnes dal najevo, že za šest let nemíní kandidovat…

Rusko pod tlakem: Propusťte Sencova, žádají filmaři

25.05.2018 18:51 Berlín - Evropští filmaři žádají okamžité propuštění ukrajinského režiséra Oleha Sencova, který byl…

Čemu všemu věří v Rusku? Země je placatá, HIV neexistuje, lidé nebyli na…

25.05.2018 17:05 Aktualizováno Moskva - Konspirační teorie, hoaxy, fake news nebo také lži. Takto jsou souhrnně označovány zprávy,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama