Ukrajina nemá šanci získat Krym a Donbas zpět? Zmocněnec USA šel s pravdou ven

Kyjev - Ukrajina v současnosti není s to získat zpět Krym a povstalci ovládnutou část Donbasu na východě země, ale dodávky amerických zbraní Kyjevu pomohou nastolit mír, protože odradí Rusko od dalších útoků. Prohlásil to při návštěvě ukrajinské části Donbasu zvláštní zmocněnec amerického ministerstva zahraničí pro Ukrajinu Kurt Volker. Jeho slov si všímají ukrajinská i ruská média.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Kurt Volker (uprostřed)

"Samozřejmě, Ukrajinci nemohou získat zpět území, které zabralo Rusko, protože Rusko je příliš silné," řekl americký diplomat podle listu Ukrajinska pravda. "Ale už vzrostla cena, kterou by za další útoky muselo zaplatit Rusko, a dále poroste. V Moskvě se proto musí ptát: co z toho máme, za co umírají naši lidé?"

Volker podle listu Moskovskij komsomolec upozornil, že pokud by Ukrajinci nebyli s to uhájit své nynější pozice, mohlo by to Rusko vnímat jako vybídnutí k dalším útokům. Ale dodávky amerických zbraní Ukrajině dají Rusům "jasně na srozuměnou, že ničeho dalšího nedosáhnete bez toho, že za to draze zaplatíte". Americký představitel doufá, že Rusko bude souhlasit s nasazením mírových sil OSN v Donbasu, což by ukončilo konflikt.

Ruský deník připomněl, že ruské ministerstvo zahraničí 14. května ohlásilo "přestávku" v rusko-americkém dialogu o Ukrajině, aniž objasnilo příčiny. O den později Volker ujistil o ochotě USA jednat o Donbasu s Putinem. "Chceme, aby Rusko bralo návrh mírové mise s mandátem OSN vážně. Jsem pro to, aby dveře k jednání zůstaly otevřené," řekl.

Konflikt na východě Ukrajiny, který propukl na jaře 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a ruské anexi Krymu, si vyžádal již více než 10.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské pomoci separatistům, Moskva to popírá.

Ukrajinská armáda dnes oznámila, že během uplynulých 24 hodin přišla v potyčkách s nepřítelem o dva vojáky, další čtyři utrpěli zranění. Boje "propukají podél celé frontové linie", uvedlo armádní komuniké, které obvinilo separatisty, že příměří porušili v 66 případech, a to i palbou z minometů a raketometů. Armáda odvetnou palbou prý zabila "pět okupantů a osm zranila".

Separatisté podle povstalecké agentury DAN obvinili ukrajinské vojáky, že ostřelovali z raketometů doněckou vodárnu, která zásobuje pitnou vodou 400.000 lidí na obou stranách fronty.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký poslanec dostal u soudu 9 let za členství v teroristické organizaci

24.05.2018 19:24 Ankara - Turecký oblastní soud ve městě Gaziantep ve středu potvrdil trest vězení ve výši devíti…

Rusové trvají na svém, MH17 podle nich sestřelili Ukrajinci

24.05.2018 18:39 Moskva/Amsterodam - Ruské ministerstvo obrany důrazně odmítlo dnešní sdělení mezinárodního týmu…

Dva kosovští lékaři odsouzeni za obchod s orgány

24.05.2018 17:37 Priština - Dva kosovští lékaři byli v opakovaném procesu odsouzeni k trestům vězení za účast ve…

"Najděte té náně chlapa!" Ruská poslankyně žádá trest pro karikaturistu,…

24.05.2018 17:09 Aktualizováno Moskva - Soustem pro ruský bulvár se stal skandál kolem poslankyně Natalje Poklonské, bývalé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama