Vykolejil vlak mezi Záhřebem a Splitem, šest mrtvých

SPLIT - Rychlík spojující chorvatská města Záhřeb a Split vykolejil v pátek krátce po poledni u vesnice Rudine, 30 kilometrů od jadranského pobřeží. Jak informuje portál chorvatského deníku Jutarnji List a server Slobodna Dalmacija, na místě nehody je šest mrtvých - pět mužů a jedna žena.

Přidejte svůj názor

Podle českého konzulátu ve Splitu chorvatské úřady zatím nezveřejnily seznam obětí tragické nehody, z dosavadních informací ale vyplývá, že mezi nimi není žádný Čech.

Počet zraněných odhadují zdravotníci na 70. Na místě poskytli pomoc pěti desítkám lidí. Někteří z nich však utrpěli jenom šok.

Ředitel splitské nemocnice v ulici Firule Dujomir Marasovič uvedl, že mezi cestujícími, které přijala jeho nemocnice, jsou čtyři těžce zranění. "Dva z nich bojují o život," uvedl Marasovič, jenž povolal do služby všechny chirurgy, které nemocnice zaměstnává. Operuje se na 12 sálech.

"Lékařů máme dost, zdravotnického materiálu chvála bohu taky. Ale chybí nám krev a tu ti zranění potřebují. Vyzývám proto všechny zdravé lidí, kteří mohou dát krev, aby to udělali. Přijďte k nám do nemocnice do ulice Firule do transfuzního oddělení. Potřebujeme všechny krevní skupiny, transfuzní oddělení bude otevřeno do osmi hodin večer," uvedl Marasovič, veterán chorvatsko-srbských bojů v 90. letech minulého století.

Jeho výzvu zveřejnily téměř všechny chorvatské sdělovací prostředky.

Vlak se čtyřmi vozy směřoval z hlavního města Záhřebu do Splitu. Vykolejil osm minut po poledni u vesnice Rudine v regionu Kaštela, 30 kilometrů od cíle. Jelo v něm 91 lidí.

Tragédie mohla být o větší, že zhruba hodinu po vykolejení do převrácených vagonů, které ležely téměř napříč kolejištěm, narazil protipožární vlak, který vedení chorvatských železnic poslalo na místo nehody.

Podle svědků z místa nehody mu selhaly brzdy.

"Ráno před nehodou jela po trati drezína, která kolejiště a prahy polévala protipožární tekutinou. Ať visím, jestli to není důvod, proč oba ty vlaky nemohly včas zabrzdit," řekl jeden ze svědků nehody.

Vlakem v pátek ze Záhřebu cestují k pobřeží Jaderského moře především víkendoví výletníci z hlavního města. Cestovalo v nich několik zahraničních turistů.

Jeden z nich, devatenáctiletý Švéd Axel Hansson, se po nehodě octl ve splitské nemocnici.

"Vydal jsme se do Chorvatska na dovolenou se dvěma přáteli. Ve vlaku bylo všechno v pořádku, ale najednou začal celý vagon vibrovat. Mám dojem, že vykolejily první dva vagony. Pak jsem vyletěl ze sedadla. Začaly létat střepy - jeden se zabodl kamarádovi do ramene. Já jsem v pořádku, ale nevím, co je s ním, i když je tady, v nemocnici. A taky nevím, kde jsou naše věci a co teď budeme dělat," svěřil se mladík.

Podle Slobodne Dalmacije prošla trať v místě neštěstí a jeho nejbližším okolí před dvěma lety opravami. Také vlaková souprava, která vykolejila, byla nedávno na technické kontrole. Přesto deník upozorňuje, že nehoda není na tomto úseku ani zdaleka první.

Vlak tu vykolejil již loni a k podobné nehodě došlo i před dvěma měsíci. Tehdy ale nikdo nepřišel o život.

Témata: Chorvatsko
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Vykolejil vlak mezi Záhřebem a Splitem, šest mrtvých

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Projekt MKULTRA: Americká CIA dělala pokusy na lidech, mučila i děti

26.04.2017 22:25 Aktualizováno HISTORIE - Celá řada science fiction spisovatelů si pohrává s myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby…

Největší vojenské cvičení KLDR v historii: Fotografie ukazují ničivou sílu…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Pchjongjang – V Severní Koreji proběhlo obří vojenské cvičení. Na dělostřelce dohlížel osobně…

Vtrhnou Američané na Ukrajinu? Tillersonův výrok vyvolal závažné otázky

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Washington - Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson nedávno otevřel otázku, zda by se měla…

Úřady bijí na poplach: Na přípravu před útokem KLDR máte pouhých 10 minut.…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Tokio – Japonci mají opravdu strach z toho, co by pro zemi znamenal útok Severní Koreje – obzvláště…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama