Vykolejil vlak mezi Záhřebem a Splitem, šest mrtvých

SPLIT - Rychlík spojující chorvatská města Záhřeb a Split vykolejil v pátek krátce po poledni u vesnice Rudine, 30 kilometrů od jadranského pobřeží. Jak informuje portál chorvatského deníku Jutarnji List a server Slobodna Dalmacija, na místě nehody je šest mrtvých - pět mužů a jedna žena.

Přidejte svůj názor

Podle českého konzulátu ve Splitu chorvatské úřady zatím nezveřejnily seznam obětí tragické nehody, z dosavadních informací ale vyplývá, že mezi nimi není žádný Čech.

Počet zraněných odhadují zdravotníci na 70. Na místě poskytli pomoc pěti desítkám lidí. Někteří z nich však utrpěli jenom šok.

Ředitel splitské nemocnice v ulici Firule Dujomir Marasovič uvedl, že mezi cestujícími, které přijala jeho nemocnice, jsou čtyři těžce zranění. "Dva z nich bojují o život," uvedl Marasovič, jenž povolal do služby všechny chirurgy, které nemocnice zaměstnává. Operuje se na 12 sálech.

"Lékařů máme dost, zdravotnického materiálu chvála bohu taky. Ale chybí nám krev a tu ti zranění potřebují. Vyzývám proto všechny zdravé lidí, kteří mohou dát krev, aby to udělali. Přijďte k nám do nemocnice do ulice Firule do transfuzního oddělení. Potřebujeme všechny krevní skupiny, transfuzní oddělení bude otevřeno do osmi hodin večer," uvedl Marasovič, veterán chorvatsko-srbských bojů v 90. letech minulého století.

Jeho výzvu zveřejnily téměř všechny chorvatské sdělovací prostředky.

Vlak se čtyřmi vozy směřoval z hlavního města Záhřebu do Splitu. Vykolejil osm minut po poledni u vesnice Rudine v regionu Kaštela, 30 kilometrů od cíle. Jelo v něm 91 lidí.

Tragédie mohla být o větší, že zhruba hodinu po vykolejení do převrácených vagonů, které ležely téměř napříč kolejištěm, narazil protipožární vlak, který vedení chorvatských železnic poslalo na místo nehody.

Podle svědků z místa nehody mu selhaly brzdy.

"Ráno před nehodou jela po trati drezína, která kolejiště a prahy polévala protipožární tekutinou. Ať visím, jestli to není důvod, proč oba ty vlaky nemohly včas zabrzdit," řekl jeden ze svědků nehody.

Vlakem v pátek ze Záhřebu cestují k pobřeží Jaderského moře především víkendoví výletníci z hlavního města. Cestovalo v nich několik zahraničních turistů.

Jeden z nich, devatenáctiletý Švéd Axel Hansson, se po nehodě octl ve splitské nemocnici.

"Vydal jsme se do Chorvatska na dovolenou se dvěma přáteli. Ve vlaku bylo všechno v pořádku, ale najednou začal celý vagon vibrovat. Mám dojem, že vykolejily první dva vagony. Pak jsem vyletěl ze sedadla. Začaly létat střepy - jeden se zabodl kamarádovi do ramene. Já jsem v pořádku, ale nevím, co je s ním, i když je tady, v nemocnici. A taky nevím, kde jsou naše věci a co teď budeme dělat," svěřil se mladík.

Podle Slobodne Dalmacije prošla trať v místě neštěstí a jeho nejbližším okolí před dvěma lety opravami. Také vlaková souprava, která vykolejila, byla nedávno na technické kontrole. Přesto deník upozorňuje, že nehoda není na tomto úseku ani zdaleka první.

Vlak tu vykolejil již loni a k podobné nehodě došlo i před dvěma měsíci. Tehdy ale nikdo nepřišel o život.

Témata: Chorvatsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Norwegian Airlines uskutečnily nejkratší let přes Atlantik

21.01.2018 05:48 Oslo - Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v nejkratším letu přes Atlantik uskutečněný…

Ruská policie pátrala po zbraních, v domě objevila nebezpečného predátora

20.01.2018 20:19 Aktualizováno Petrohrad - Ruská policie pátrala v jednom z petrohradských domů po skladu zbraní. V objektu našla…

Srbský prezident přijel do Kosova. Slíbil zajistit trvalý mír

20.01.2018 16:18 Priština - Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes přijel do Kosova a hned na začátku návštěvy…

Největší nebezpečí pro Merkelovou? Přichází z nečekaného směru

20.01.2018 09:32 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se nachází v nejsložitějším období své politické…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama