Starší lidé mají proti prasečí chřipce protilátky

Madrid - Vir H1N1 útočí zejména na mladé lidi, protože starší už mají proti němu vyvinutou obranu. Jak v úterý informuje server el.país.com, virus podobný současnému původci mexické (prasečí) chřipky totiž zřejmě zasáhl populaci koncem 40. a začátkem 50. let minulého století.

Přidejte svůj názor

Podle Juana Ortína, španělského virologa z Národního biotechnologického centra v Madridu, to dokazuje skutečnost, že většina lidí starších 60 let má proti H1N1 vytvořené protilátky.

"I když existují i jiné faktory, právě toto je klíčový důvod, proč virus napadá zejména mladé lidi," vysvětlil Ortín.

Mezi zmíněné "jiné faktory" podle virologa patří například genetická predispozice jedince, případné jiné choroby, jimiž trpí, a jeho imunitní systém.

Španělské ministerstvo zdravotnictví ve snaze čelit šíření chřipky A(H1N1) vydalo "desatero", které by mělo pomoci vyhnout se onemocnění.

Obsahuje doporučení běžná i pro dobu epidemie sezónní chřipky. Kromě toho také zpochybňuje užívání roušek, které podle ministerstva jako ochrana proti šíření viru nejsou nijak účinné. Navíc radí zaměstnavatelům, aby se tam, kde to jde, prostřednictvím zavedení klouzavé pracovní doby nebo směnného provozu snažili snížit počty lidí vyskytujících se na pracovišti ve stejnou dobu.

Podle ministerstva zdravotnictví je v současné době ve Španělsku 1806 potvrzených případů mexické chřipky, přičemž šest nakažených zemřelo. Poslední obětí se stal třiapadesátiletý muž z Valencie, který ovšem kromě chřipky A(H1N1) trpěl ještě dalšími vážnými zdravotními obtížemi.

Španělský server připomíná, že sezónní chřipka na celém světě připraví každý rok o život kolem půl milionu lidí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala v pondělí zprávu o výskytu viru prasečí chřipky. Vyplývá z ní, že nový chřipkový vir A(H1N1) se objevil již i v odlehlých a izolovaných částech planety a také na turisty oblíbených ostrovech v Pacifiku a Karibiku.

Pronikl také do himálajského Bhútánu a alpského knížectví Andorra ležícího mezi Francií a Španělskem. Nedávno první potvrzené případy nákazy oznámily také Afghánistán a Súdán.

WHO vyhlásila stav pandemie v červnu a tvrdí, že není možné vir, který si až dosud podle dostupných údajů vyžádal 816 obětí, zastavit.

Celkový počet nakažených není znám, mnohé země již neinformují o všech případech, u nichž byla nákaza potvrzena.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin ocenil dialog s Vatikánem založený na důvěře

23.08.2017 19:46 Soči - Moskva si cení konstruktivního dialogu s Vatikánem, založeného na důvěře. Uvedl to ruský…

Na východě Ukrajiny bude od 25. srpna platit další příměří

23.08.2017 17:28 Minsk/Kyjev - Od 25. srpna má platit nové příměří mezi vládními silami a proruskými separatisty na…

Ruský režisér Serebrennikov dostal domácí vězení, nesmí používat ani…

23.08.2017 15:52 Moskva - Ruský režisér Kirill Serebrennikov (47), kterého úřady podezírají ze zpronevěry státních…

Rusko znepokojuje plán na americký štít Aegis v Japonsku

23.08.2017 14:52 Moskva/Tokio - Plány Japonska rozmístit na svém území americký protiraketový systém Aegis jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama