Ruská atomová ponorka pronásleduje piráty, kteří udeřili u evropského pobřeží

Moskva - Začal mezinárodní hon na piráty, kteří zaútočili u evropského pobřeží. Několik ruských lodí a ponorka pátrají po unesené nákladní lodi Arctic Sea plující pod maltskou vlajkou, informuje ve středu agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Nákladní loď s patnáctičlennou ruskou posádkou a nákladem dřeva v hodnotě milionu liber (30 milionů korun) na konci července vyplula z finského přístavu Pietarsaari. Podle švédských úřadů se na loď 24. července v Baltském moři nalodilo deset ozbrojených mužů vydávajících se za příslušníky protidrogové policie. Byli to však piráti, kteří loď unesli.

Agentura AP to popisuje jako největší pirátský útok v evropských vodách v novodobých dějinách.

Až o týden později Interpol informoval, že loď byla unesena. Vyzval pobřežní stráž na La Manche, aby byla loď zadržela, až bude loď kanálem proplouvat.

Loď však kanálem proplula už dříve a 30. července byla zahlédnuta u západofrancouzského města Brest.

Později plavidlo ještě několikrát spatřila hlídkující letadla portugalské pobřežní stráže. V současnosti o ní nejsou žádné zprávy.

Rusko vyslalo několik lodí a jadernou ponorku, aby po zmizelé nákladní lodi pátraly. "Všechny ruské lodě v Atlantském oceánu byly poslány do Severního moře," řekl ruský admirál Vladimir Vysockij. "Všechny naše informačně-výzvědné systémy, včetně družicových systémů, systémů pro identifikaci objektů na moři...a další budou zapojeny do pátrání," sdělil Vysockij.

Rusku s pátráním pomáhají také další státy, Británie, Švédsko a Portugalsko.

Mezinárodní námořní úřad se sídlem v Londýně však nevěří, že loď unesli piráti. "Nehodláme to považovat za pirátskou akci, především kvůli oblasti a okolnostem," řekl mluvčí úřadu Cyrus Mody. "Náš úřad si není vědom toho, že by v jeho historii někdy zaútočili piráti u švédského pobřeží," dodal.

Nick Davis, majitel soukromé bezpečnostní agentury zabývající se ochranou nákladních lodí před piráty, poznamenal, že vzhledem k nižší ceně nákladu lodi Arctic Sea to je jiný druh pirátství, než který je vidět u pobřeží Somálska. Podle Davise je možné, že za únosem je "komerční spor, při kterém se jedna strana rozhodla vzít záležitost do svých rukou".

Témata: Piráti | Rusko
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Ruská atomová ponorka pronásleduje piráty, kteří udeřili u evropského pobřeží

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Francouzský soud odmítl vydat kosovského expremiéra do Srbska

27.04.2017 11:03 Paříž - Odvolací soud ve Francii odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců…

Změna plánu? Putin by se s Trumpem mohl sejít už v květnu

27.04.2017 10:57 Moskva - List Kommersant dnes uvedl, že by se rusko-americký summit mohl uskutečnit už koncem…

Turecko vzteky bez sebe: Kritizuje český parlament a Zemana za uznání…

27.04.2017 10:54 Aktualizováno Ankara/Praha - Turecká diplomacie odsoudila rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v…

Ruská prokuratura zakázala Chodorkovského hnutí. Je nežádoucí, členům…

27.04.2017 10:48 Moskva - Opozičního hnutí Otevřené Rusko, které v exilu založil Michail Chodorkovskij, bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama