Ztracená loď Arctic Sea údajně spatřena u Kapverd

PRAHA - Záhadně ztracená nákladní loď Arctic Sea s ruskou posádkou prý byla spatřena zhruba 740 kilometrů od kapverdského ostrova Sao Antao, informuje v pátek deník Financial Times Deutschland. Pobřežní hlídka na Kapverdách oznámila, že se loď nacházela mimo teritoriální vody ostrovního státu.

Přidejte svůj názor

Deník zároveň uvedl, že se ke Kapverdským ostrovům vydala loď ruské černomořské flotily Ladnyj, která se účastní pátrání po Arctic Sea.

Loď finské společnosti Solchart s patnáctičlennou ruskou posádkou se ztratila poté, co proplula před dvěma týdny kanálem La Manche. Loď se plavila pod vlajkou Malty a převážela do Alžírska, kam měla dorazit již 4. srpna, náklad finského dřeva za 1,3 milionu dolarů (přes 23,4 milionu korun).

Osud lodi je opředen řadou záhad. Teprve nějakou dobu po zmizení finská společnost připustila, že plavidlo mohli unést piráti. Moskva proto vyslala ruské válečné lodě a jadernou ponorku, aby se společně s plavidly jiných zemí pustily do boje s údajnými únosci.

Evropská komise ale v pátek vyjádřila pochybnosti o tom, zda ztracenou finskou loď skutečně unesli piráti, jak uvedl operátor plavidla.

V somálských vodách poslední měsíce rapidně narůstá počet únosů lodí. Takové incidenty jsou ale v evropských vodách ale zcela výjimečné.

Nick Davis, majitel soukromé bezpečnostní agentury zabývající se ochranou nákladních lodí před piráty, před časem poznamenal, že vzhledem k nižší ceně nákladu lodi Arctic Sea to je jiný druh pirátství, než který je vidět u pobřeží Somálska. Podle Davise je možné, že za únosem je "komerční spor, při kterém se jedna strana rozhodla vzít záležitost do svých rukou".

Témata: Piráti
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Norwegian Airlines uskutečnily nejkratší let přes Atlantik

21.01.2018 05:48 Oslo - Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v nejkratším letu přes Atlantik uskutečněný…

Ruská policie pátrala po zbraních, v domě objevila nebezpečného predátora

20.01.2018 20:19 Aktualizováno Petrohrad - Ruská policie pátrala v jednom z petrohradských domů po skladu zbraní. V objektu našla…

Srbský prezident přijel do Kosova. Slíbil zajistit trvalý mír

20.01.2018 16:18 Priština - Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes přijel do Kosova a hned na začátku návštěvy…

Největší nebezpečí pro Merkelovou? Přichází z nečekaného směru

20.01.2018 09:32 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se nachází v nejsložitějším období své politické…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama