Ztracená loď Arctic Sea údajně spatřena u Kapverd

PRAHA - Záhadně ztracená nákladní loď Arctic Sea s ruskou posádkou prý byla spatřena zhruba 740 kilometrů od kapverdského ostrova Sao Antao, informuje v pátek deník Financial Times Deutschland. Pobřežní hlídka na Kapverdách oznámila, že se loď nacházela mimo teritoriální vody ostrovního státu.

Přidejte svůj názor

Deník zároveň uvedl, že se ke Kapverdským ostrovům vydala loď ruské černomořské flotily Ladnyj, která se účastní pátrání po Arctic Sea.

Loď finské společnosti Solchart s patnáctičlennou ruskou posádkou se ztratila poté, co proplula před dvěma týdny kanálem La Manche. Loď se plavila pod vlajkou Malty a převážela do Alžírska, kam měla dorazit již 4. srpna, náklad finského dřeva za 1,3 milionu dolarů (přes 23,4 milionu korun).

Osud lodi je opředen řadou záhad. Teprve nějakou dobu po zmizení finská společnost připustila, že plavidlo mohli unést piráti. Moskva proto vyslala ruské válečné lodě a jadernou ponorku, aby se společně s plavidly jiných zemí pustily do boje s údajnými únosci.

Evropská komise ale v pátek vyjádřila pochybnosti o tom, zda ztracenou finskou loď skutečně unesli piráti, jak uvedl operátor plavidla.

V somálských vodách poslední měsíce rapidně narůstá počet únosů lodí. Takové incidenty jsou ale v evropských vodách ale zcela výjimečné.

Nick Davis, majitel soukromé bezpečnostní agentury zabývající se ochranou nákladních lodí před piráty, před časem poznamenal, že vzhledem k nižší ceně nákladu lodi Arctic Sea to je jiný druh pirátství, než který je vidět u pobřeží Somálska. Podle Davise je možné, že za únosem je "komerční spor, při kterém se jedna strana rozhodla vzít záležitost do svých rukou".

Témata: Piráti
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak dokázalo Rusko dohnat Západ? Vděčí za to SSSR a Ukrajině

17.08.2017 17:05 Rusko dnes funguje jako protiváha západních zemí a ne nadarmo se říká, že v řadě oblastí jsou…

Advokát exprezidenta Janukovyče se vzdal jeho obhajoby

17.08.2017 14:05 Kyjev - Státem přidělený právní zástupce svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče se…

Co chtějí dělat Rusové na Krymu? Mají s ním nové plány

17.08.2017 14:01 Moskva - Rusové mají s poloostrovem Krym smělé plány. Chtěli by obnovit výcvikové centrum pro…

Není divu, že místní nechtějí turisty. Turismus má v sobě zakódovaný…

17.08.2017 11:35 NÁZOR - Protesty, které v posledních měsících zaplavují Evropu a které bojují s nadměrným přívalem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama