Rusko: Téma členství Ukrajiny a Gruzie v NATO již není aktuální

Moskva - Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško soudí, že otázka začlenění Ukrajiny a Gruzie do Severoatlantické aliance již není aktuální, informoval v sobotu portál Korrespondent. Rusko to považuje za „vítězství zdravého rozumu“.

Přidejte svůj názor

„To, že téma členství těchto dvou zemí v NATO zmizelo z mezinárodní scény, to je především vítězství zdravého rozumu. Rusko a NATO nesou společnou zodpovědnost za bezpečnost v euroatlantickém prostoru,“ soudí ruský politik.

Rusko ostře protestovalo proti vstupu obou postsovětských republik do struktur Severoatlantické aliance. Vlády obou zemí o začlenění do NATO usilují již delší dobu.

Odpor Moskvy přispěl k řadě problémů ve vztahu Ruska s Ukrajinou a Gruzií, což mezi nimi vyústilo v eskalaci napětí. Po loňské rusko-gruzínské válce o gruzínský separatistický region Jižní Osetie dokonce Moskva a Tbilisi přerušily diplomatické styky.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pátek vyloučil jakékoli zlepšení napjatých vztahů se sousední Ukrajinou v čele s jejím prezidentem Viktorem Juščenkem.

Medveděv v úterý obvinil ukrajinskou vládu, že se snaží oslabit vzájemné vztahy obou zemí. Zároveň podle něj svým chováním Ukrajina ohrožuje dodávky ruského plynu do zemí Evropské unie.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko ve čtvrtek na dopis jeho ruského kolegy Medveděva reagoval s tím, že je z něj zklamaný. Nejvyšší představitel Ukrajiny ve svém vyjádření šéfovi Kremlu sice přiznal, že obě země mají řadu vážných problémů, obvinil však zároveň Medveděva, že úplně vyloučil z napjaté situace zodpovědnost Ruska.

Kyjev Medveděvův dopis označil za pokus o ovlivnění nadcházejících prezidentských voleb na Ukrajině. Tamější politická scéna je rozdělená na prozápadně smýšlející politiky v čele s Juščenkem a opozici Viktora Janukovyče, který prosazuje větší spolupráci s Ruskem.

Témata: Rusko
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Rusko: Téma členství Ukrajiny a Gruzie v NATO již není aktuální

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Bude Německo chránit islamistické radikály? Deník upozornil na…

27.04.2017 11:13 Berlín - Bývalí bojovníci radikálního hnutí Taliban mohou získat v Evropě ochranu, protože se…

Francouzský soud odmítl vydat kosovského expremiéra do Srbska

27.04.2017 11:03 Paříž - Odvolací soud ve Francii odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců…

Změna plánu? Putin by se s Trumpem mohl sejít už v květnu

27.04.2017 10:57 Moskva - List Kommersant dnes uvedl, že by se rusko-americký summit mohl uskutečnit už koncem…

Turecko vzteky bez sebe: Kritizuje český parlament a Zemana za uznání…

27.04.2017 10:54 Aktualizováno Ankara/Praha - Turecká diplomacie odsoudila rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama