Rusko: Téma členství Ukrajiny a Gruzie v NATO již není aktuální

Moskva - Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško soudí, že otázka začlenění Ukrajiny a Gruzie do Severoatlantické aliance již není aktuální, informoval v sobotu portál Korrespondent. Rusko to považuje za „vítězství zdravého rozumu“.

Přidejte svůj názor

„To, že téma členství těchto dvou zemí v NATO zmizelo z mezinárodní scény, to je především vítězství zdravého rozumu. Rusko a NATO nesou společnou zodpovědnost za bezpečnost v euroatlantickém prostoru,“ soudí ruský politik.

Rusko ostře protestovalo proti vstupu obou postsovětských republik do struktur Severoatlantické aliance. Vlády obou zemí o začlenění do NATO usilují již delší dobu.

Odpor Moskvy přispěl k řadě problémů ve vztahu Ruska s Ukrajinou a Gruzií, což mezi nimi vyústilo v eskalaci napětí. Po loňské rusko-gruzínské válce o gruzínský separatistický region Jižní Osetie dokonce Moskva a Tbilisi přerušily diplomatické styky.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pátek vyloučil jakékoli zlepšení napjatých vztahů se sousední Ukrajinou v čele s jejím prezidentem Viktorem Juščenkem.

Medveděv v úterý obvinil ukrajinskou vládu, že se snaží oslabit vzájemné vztahy obou zemí. Zároveň podle něj svým chováním Ukrajina ohrožuje dodávky ruského plynu do zemí Evropské unie.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko ve čtvrtek na dopis jeho ruského kolegy Medveděva reagoval s tím, že je z něj zklamaný. Nejvyšší představitel Ukrajiny ve svém vyjádření šéfovi Kremlu sice přiznal, že obě země mají řadu vážných problémů, obvinil však zároveň Medveděva, že úplně vyloučil z napjaté situace zodpovědnost Ruska.

Kyjev Medveděvův dopis označil za pokus o ovlivnění nadcházejících prezidentských voleb na Ukrajině. Tamější politická scéna je rozdělená na prozápadně smýšlející politiky v čele s Juščenkem a opozici Viktora Janukovyče, který prosazuje větší spolupráci s Ruskem.

Témata: Rusko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Belgii: Hrozí teroristický útok? Ztratil se kamion s výbušnými…

23.01.2018 14:03 Brusel - Protiteroristické složky v Evropě vyhlásily poplach. Na území Belgie se totiž ztratil…

Zeman prohrává v průzkumech proti Drahošovi, podpora akademika roste, píší…

23.01.2018 11:40 Praha/Sarajevo - Miloš Zeman v průběhu prezidentské kampaně ztrácí hlasy svých voličů. Alespoň tak…

Vražda Ivanoviće? Kosovo ji potřebovalo jako sůl, tvrdí americký profesor

23.01.2018 10:26 Washington/Priština - Vražda Olivera Ivanoviče, vrchního představitele kosovských Srbů, je přesně…

Rusko zve do Soči aktéry konfliktu v Sýrii

22.01.2018 20:36 Moskva - Rusko znovu pozvalo "všechny klíčové regionální a mezinárodní aktéry" konfliktu v Sýrii na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama