Rusko: Téma členství Ukrajiny a Gruzie v NATO již není aktuální

Moskva - Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško soudí, že otázka začlenění Ukrajiny a Gruzie do Severoatlantické aliance již není aktuální, informoval v sobotu portál Korrespondent. Rusko to považuje za „vítězství zdravého rozumu“.

Přidejte svůj názor

„To, že téma členství těchto dvou zemí v NATO zmizelo z mezinárodní scény, to je především vítězství zdravého rozumu. Rusko a NATO nesou společnou zodpovědnost za bezpečnost v euroatlantickém prostoru,“ soudí ruský politik.

Rusko ostře protestovalo proti vstupu obou postsovětských republik do struktur Severoatlantické aliance. Vlády obou zemí o začlenění do NATO usilují již delší dobu.

Odpor Moskvy přispěl k řadě problémů ve vztahu Ruska s Ukrajinou a Gruzií, což mezi nimi vyústilo v eskalaci napětí. Po loňské rusko-gruzínské válce o gruzínský separatistický region Jižní Osetie dokonce Moskva a Tbilisi přerušily diplomatické styky.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pátek vyloučil jakékoli zlepšení napjatých vztahů se sousední Ukrajinou v čele s jejím prezidentem Viktorem Juščenkem.

Medveděv v úterý obvinil ukrajinskou vládu, že se snaží oslabit vzájemné vztahy obou zemí. Zároveň podle něj svým chováním Ukrajina ohrožuje dodávky ruského plynu do zemí Evropské unie.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko ve čtvrtek na dopis jeho ruského kolegy Medveděva reagoval s tím, že je z něj zklamaný. Nejvyšší představitel Ukrajiny ve svém vyjádření šéfovi Kremlu sice přiznal, že obě země mají řadu vážných problémů, obvinil však zároveň Medveděva, že úplně vyloučil z napjaté situace zodpovědnost Ruska.

Kyjev Medveděvův dopis označil za pokus o ovlivnění nadcházejících prezidentských voleb na Ukrajině. Tamější politická scéna je rozdělená na prozápadně smýšlející politiky v čele s Juščenkem a opozici Viktora Janukovyče, který prosazuje větší spolupráci s Ruskem.

Témata: Rusko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin ocenil dialog s Vatikánem založený na důvěře

23.08.2017 19:46 Soči - Moskva si cení konstruktivního dialogu s Vatikánem, založeného na důvěře. Uvedl to ruský…

Na východě Ukrajiny bude od 25. srpna platit další příměří

23.08.2017 17:28 Minsk/Kyjev - Od 25. srpna má platit nové příměří mezi vládními silami a proruskými separatisty na…

Ruský režisér Serebrennikov dostal domácí vězení, nesmí používat ani…

23.08.2017 15:52 Moskva - Ruský režisér Kirill Serebrennikov (47), kterého úřady podezírají ze zpronevěry státních…

Rusko znepokojuje plán na americký štít Aegis v Japonsku

23.08.2017 14:52 Moskva/Tokio - Plány Japonska rozmístit na svém území americký protiraketový systém Aegis jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama