Rusko objevilo ztracenou loď Arctic Sea u Kapverdských ostrovů

Astrachaň - Ruský ministr obrany Anatolij Serďjukov oznámil, že Rusko nalezlo záhadně ztracenou nákladní loď Arctic Sea poblíž Kapverdských ostrovů, informuje v pondělí agentura Reuters. Podle jeho slov je celá patnáctičlenná ruská posádka v pořádku.

Přidejte svůj názor

„Dnes (v pondělí) v jednu hodinu ráno moskevského času byla loď objevena 300 mil (asi 555 kilometrů) od pobřeží Kapverdských ostrovů,“ uvedl Serďjukov. „Posádka byla přemístěna na naši protiponorkovou loď Ladnyj. Tam jsou nyní vyslýcháni, aby se objasnily okolnosti zmizení. Členové posádky jsou živi a zdrávi,“ dodal.

Moskva vyslala čtyři své válečné lodě a jadernou ponorku, aby se společně s plavidly jiných zemí pustily do boje s údajnými únosci.

V sobotu přišla média s informací, že se finskému majiteli lodě společnosti Solchart ozvali neznámí únosci, kteří požádali o výkupné. Ještě předtím se objevily zprávy, že loď viděla kapverdská pobřežní stráž 740 kilometrů od kapverdského ostrova Sao Antao.

Ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin v pondělí prohlásil, že v průběhu pátrání po lodi ruská vláda záměrně dezinformovala žurnalisty, aby utajila skutečný postup ruské armády. Tím chtěla zabránit pirátům v dalších případných útocích.

Loď se pohřešovala několik týdnů. Jedním ze zvažovaných scénářů byl i únos piráty.

K prvnímu útoku na loď došlo pravděpodobně už 24. července ve švédských vodách, kdy maltské námořní úřady obdržely informaci, že se na loď dostali maskovaní muži údajně z protidrogového oddělení. Deset ozbrojených mužů ale Arctic Sea po 12 hodinách v gumovém člunu opustilo.

K druhému útoku mělo údajně dojít u portugalského pobřeží. Podle operátora plavidla ale loď v teritoriálních vodách Portugalska nikdy nebyla a operátor nemá žádné informace, že by byla přepadena.

Spekulovalo se, že loď o výtlaku 4000 tun finské společnosti Solchart plující pod vlajkou Malty s patnáctičlennou ruskou posádkou se také mohla "ztratit" až ve francouzských vodách po proplutí kanálem La Manche.

Oficiálně Arctic Sea směřovala do Alžírska s nákladem dřeva za 1,3 milionu dolarů (přes 23,4 milionu korun). Tam měla dorazit 4. srpna.

Poslední kontakt s posádkou Arctic Sea byl učiněn v kanálu La Manche v době, kdy loď proplouvala Doverskou úžinou. Naposled bylo plavidlo spatřeno 30. července v Biskajském zálivu.

Evropská komise ale na konci minulého týdne vyjádřila pochybnosti o tom, zda ztracenou finskou loď skutečně unesli piráti, jak uvedl operátor plavidla.

Zatímco v somálských vodách za poslední měsíce počet únosů plavidel rapidně stoupl, v evropských vodách jsou takové incidenty zcela výjimečné.

Proto se v posledních dnech objevily spekulace o tom, že důvodem podivných osudů lodi Arctic Sea a její posádky je náklad, který plavidlo převáželo. Podpořily je i informace, které se podle britského listu Mail on Sunday objevily v místním finském tisku.

Podle nich byly ve západofinském přístavu Pietarsaari přesně v místech, kde u nákladního mola plavidlo kotvilo, objeveny zbytky radioaktivity. Místní hasiči, kteří zmíněné upozornění dostali, se chystali tyto informace prověřit. Jejich akci však zastavil finský úřad pro ochranu proti záření s tím, že nemají dostatečné vybaveí, aby taková měření provedli.

Podle listu však byla měření koncem minulého týdne nakonec provedena, ale jejich výsledky nebyly nikde zveřejněny.

Mail on Sunday dále uvedl, že do vyšetřování "případu Arctic Sea" je zapojena ruská tajná služba FSB, nástupkyně mocné KGB, a britská MI6.

Zatím jsou však k dispozici pouze důkazy o zásahu britské tajné služby: na její žádost nesmí příslušník britské pobřežní stráže, který byl jako poslední v kontaktu s unesenou lodí, hovořit o Arctic Sea na veřejnosti. To potvrdil podle listu i mluvčí stráže, který uvedl, že informační embargo platí na "žádost tajné služby".

Témata: Rusko | krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Belgii: Hrozí teroristický útok? Ztratil se kamion s výbušnými…

23.01.2018 14:03 Brusel - Protiteroristické složky v Evropě vyhlásily poplach. Na území Belgie se totiž ztratil…

Zeman prohrává v průzkumech proti Drahošovi, podpora akademika roste, píší…

23.01.2018 11:40 Praha/Sarajevo - Miloš Zeman v průběhu prezidentské kampaně ztrácí hlasy svých voličů. Alespoň tak…

Vražda Ivanoviće? Kosovo ji potřebovalo jako sůl, tvrdí americký profesor

23.01.2018 10:26 Washington/Priština - Vražda Olivera Ivanoviče, vrchního představitele kosovských Srbů, je přesně…

Rusko zve do Soči aktéry konfliktu v Sýrii

22.01.2018 20:36 Moskva - Rusko znovu pozvalo "všechny klíčové regionální a mezinárodní aktéry" konfliktu v Sýrii na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama