Posádka lodi Arctic Sea dorazila do Moskvy i s pravděpodobnými únosci

Moskva - Členové posádky nákladní lodě Arctic Sea byli ve čtvrtek spolu s pravděpodobnými únosci přepraveni do Moskvy. S odvoláním na ruskou agenturu Interfax o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

loď Arctic Sea

Z Kapverd do Moskvy je přepravily vojenské letouny Il-76. Jedná se o patnáctičlennou posádku a osm zadržených mužů – čtyři Estonce, dva Lotyše a dva Rusy.

Několik týdnů pohřešované plavidlo objevila ruská protiponorková loď Ladnyj. Během vyšetřování událostí kolem únosu Arctic Sea vyšlo najevo, že 24. července připlul k lodi nafukovací člun, v němž se nacházelo osm únosců.

Ti požádali posádku Arctic Sea o pomoc s tím, že jejich loď se porouchala. Když vstoupili na palubu plavidla, vytáhli zbraně a posádku zajali.

Oficiálně Arctic Sea směřovala do Alžírska s nákladem dřeva za 1,3 milionu dolarů (kolem 23,7 milionu korun). Tam měla dorazit 4. srpna. Místo toho ale "beze stopy zmizela" a vzápětí se objevily nejrůznější spekulace o tom, co se s plavidlem o výtlaku 4000 tun stalo.

Estonský admirál Tarm Kouts, který je referentem EU pro pirátství, ve středu oznámil, že loď zřejmě přepravovala zbraně. Mohlo jít o střely s plochou dráhou letu.

Kouts uvedl, že právě "obrovské nasazení Rusů, kteří zorganizovali velmi nákladnou záchrannou operaci", může svědčit o tom, že loď ilegálně přepravovala zbraně.

Oficiální verzi, že Arctic Sea byla unesena s nákladem dřeva, nevěří ani jiní vojenští experti. Také šéf ruského centra pro vojenské plánování Anatolij Cyganok se podle Gazety přiklání k verzi, že záhadně zmizelá loď přepravovala vojenský materiál.

Během vyšetřování únosu nákladní lodi, která patří finskému majiteli a plavila se pod maltskou vlajkou, vyšlo najevo, že únosci požadovali výkupné od pojišťovací společnosti. Šlo o 1,5 milionu dolarů (přes 27,3 milionu korun), i když Arctic Sea byla pojištěna na čtyři miliony dolarů.

Vyšetřovatelé zároveň zjistili, že piráti poté, co je posádka ruské vojenské lodi Ladnyj vyzvala, aby zastavili unesenou loď, hodili přes palubu všechny zbraně, které měli u sebe. Zatím ale není jasné, zda šlo i o ty, které byly údajnou součástí nákladu.

Na unesené lodi tak byl nalezen pouze motorový nafukovací člun a lana s elektrickými navijáky, s jejichž pomocí se piráti dostali na palubu.

Témata: únos / rukojmí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin ocenil dialog s Vatikánem založený na důvěře

23.08.2017 19:46 Soči - Moskva si cení konstruktivního dialogu s Vatikánem, založeného na důvěře. Uvedl to ruský…

Na východě Ukrajiny bude od 25. srpna platit další příměří

23.08.2017 17:28 Minsk/Kyjev - Od 25. srpna má platit nové příměří mezi vládními silami a proruskými separatisty na…

Ruský režisér Serebrennikov dostal domácí vězení, nesmí používat ani…

23.08.2017 15:52 Moskva - Ruský režisér Kirill Serebrennikov (47), kterého úřady podezírají ze zpronevěry státních…

Rusko znepokojuje plán na americký štít Aegis v Japonsku

23.08.2017 14:52 Moskva/Tokio - Plány Japonska rozmístit na svém území americký protiraketový systém Aegis jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama