Budapešť chce, aby se Slovensko omluvilo za urážku prezidenta Sólyoma

Budapešť - Bratislava by se měla podle Budapešti omluvit za urážku maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma, kterému byl 21. srpna znemožněn vstup na slovenské území. Ve čtvrtek o tom s odvoláním na kancelář maďarského prezidenta informuje maďarská televize M1.

Přidejte svůj názor

"Jako omluvu by Slovensko mělo minimálně poskytnout vysvětlení celé události a označit osoby, které jsou za incident odpovědné," prohlásil Ferenc Kumin, vysoký představitel Sólyomovy kanceláře.

Zostření slovensko-maďarských vztahů odstartovala minulý pátek neuskutečněná návštěva Sólyoma ve slovenském Komárnu, kde se měl zúčastnit odhalení sochy sv. Štěpána. Sólyoma zastavila diplomatická nóta, v níž mu Bratislava odepřela vstup na slovenské území. Podle této nóty by byla jeho účast na slavnosti bezpečnostním rizikem.

Slovenský premiér Robert Fico v této souvislosti prohlásil, že Sólyom chtěl návštěvou Komárna vyprovokovat konflikt. Ficovi vadil mimo jiné termín návštěvy. Šlo o pátek 21. srpna, kdy si Slovensko společně s Českem připomínalo výročí vpádu armád zemí Varšavské smlouvy - Sovětského svazu, Bulharska, Německé demokratické republiky, Polska a Maďarska - do bývalého Československa.

Kumin oznámil, že Budapešť bude mezinárodní společenství informovat o tom, že Sólyomovi byl vstup zakázán neprávem. Podle něj prezident informoval slovenské úřady o návštěvě Komárna už 19. června a Bratislava proti návštěvě nic nenamítala do 19. srpna.

Témata: Maďarsko | Slovensko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Norwegian Airlines uskutečnily nejkratší let přes Atlantik

21.01.2018 05:48 Oslo - Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v nejkratším letu přes Atlantik uskutečněný…

Ruská policie pátrala po zbraních, v domě objevila nebezpečného predátora

20.01.2018 20:19 Aktualizováno Petrohrad - Ruská policie pátrala v jednom z petrohradských domů po skladu zbraní. V objektu našla…

Srbský prezident přijel do Kosova. Slíbil zajistit trvalý mír

20.01.2018 16:18 Priština - Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes přijel do Kosova a hned na začátku návštěvy…

Největší nebezpečí pro Merkelovou? Přichází z nečekaného směru

20.01.2018 09:32 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se nachází v nejsložitějším období své politické…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama