Dva Maďaři se pokusili vytlačit z cesty auto slovenského velvyslance

Budapešť - Automobil, ve kterém jeli dva Maďaři, překřížil ve čtvrtek v Budapešti cestu vozu slovenského velvyslance Petra Weisse a pokusil se ho vytlačit. Muži poté ještě na Weisse sprostě křičeli a uráželi ho kvůli tomu, že je Slovák, informuje maďarská televize MTV.

Přidejte svůj názor

Nikdo nebyl při incidentu zraněn. Policie muže později zadržela, vyslechla a učinila v jejich obydlí domovní prohlídku.

Podle budapešťského policejního ředitelství mohou mít muži co dočinění se středečním útokem na slovenskou ambasádu. Tehdy totiž dopadly před dveře zastupitelského úřadu dvě zápalné lahve. Nikoho nezranily a způsobily jen minimální materiální škody.

Čtvrteční incident je tak již druhý přímý útok na slovenské úřady v Maďarsku.

Zostření slovensko-maďarských vztahů odstartovala minulý pátek neuskutečněná návštěva maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma ve slovenském Komárnu, kde se měl zúčastnit odhalení sochy sv. Štěpána. Sólyoma zastavila diplomatická nóta, v níž mu Bratislava odepřela vstup na slovenské území. Podle této nóty by byla jeho účast na slavnosti bezpečnostním rizikem.

Slovenský premiér Robert Fico v této souvislosti prohlásil, že Sólyom chtěl návštěvou Komárna vyprovokovat konflikt. Ficovi vadil mimo jiné termín návštěvy. Šlo o pátek 21. srpna, kdy si Slovensko společně s Českem připomínalo výročí vpádu armád zemí Varšavské smlouvy - Sovětského svazu, Bulharska, Německé demokratické republiky, Polska a Maďarska - do bývalého Československa.

Maďarský premiér Gordon Bajnai v pátek oznámil, že chce uvolnit napětí mezi oběma zeměmi, a proto navrhne Ficovi bilaterální jednání.

Podle mluvčího maďarské vlády Domokose Szollára by se pracovní schůzka Bajnai - Fico měla uskutečnit "již velmi brzy" - pravděpodobně v druhé polovině září.

Podrobnosti o setkání by měli doladit ministři zahraničí obou zemí na schůzce ve slovinském Bledu, kde se v neděli a v pondělí uskuteční pravidelná mezinárodní konference Bledské strategické fórum, které se letos bude zabývat zejména globální hospodářskou krizí a vztahy mezi euroatlantickým společenstvím a Ruskem.

Témata: Slovensko | Maďarsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin ocenil dialog s Vatikánem založený na důvěře

23.08.2017 19:46 Soči - Moskva si cení konstruktivního dialogu s Vatikánem, založeného na důvěře. Uvedl to ruský…

Na východě Ukrajiny bude od 25. srpna platit další příměří

23.08.2017 17:28 Minsk/Kyjev - Od 25. srpna má platit nové příměří mezi vládními silami a proruskými separatisty na…

Ruský režisér Serebrennikov dostal domácí vězení, nesmí používat ani…

23.08.2017 15:52 Moskva - Ruský režisér Kirill Serebrennikov (47), kterého úřady podezírají ze zpronevěry státních…

Rusko znepokojuje plán na americký štít Aegis v Japonsku

23.08.2017 14:52 Moskva/Tokio - Plány Japonska rozmístit na svém území americký protiraketový systém Aegis jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama