Naděje pro nemocné, vědci nalezli geny vyvolávající Alzheimerovu chorobu

Nottingham - Britští a francouzští badatelé objevili po šestnácti letech výzkumu genetickou příčinu vzniku obávané Alzheimerovy choroby - tři geny, jež vyvolávají toto onemocnění, informuje v neděli britská stanice BBC.

Přidejte svůj názor

371

Objev podle vědců mění směr výzkumu a pohled na to, jakým způsobem se Alzheimerova choroba rozvíjí a co je podstatné - dává naději na vznik nových účinnějších metod léčby.

Dosud byla známa jen souvislost choroby s jediným genem, a to APOE4, jehož výzkumu věnovali vědci mnoho času.

V nejnovějším výzkumu vědců z několika britských univerzit byly objeveny další dva geny, CLU a PICALM, jež ke vzniku choroby přispívají. Třetí gen, CR1, byl objeven skupinou francouzských vědců.

U genů CLU i PICALM je známa funkce ochrany mozku. Britové zjistili, že pokud nastane změna v těchto genech, mohou se změnit z „ochránců na útočníky“.

Podle profesora Kevina Morgana z Nottinghamské univerzity jsou dva faktory vedoucí ke změnám vysoký cholesterol a část imunitního systému, která souvisí se záněty.

„Otázkou je, zda pokud snížíme hladinu cholesterolu a zamezíme vzniku zánětů, sníží se riziko vzniku Alzheimerovy choroby,“ říká Morgan.

Vedoucí tohoto výzkumu a šéfka Společnosti pro výzkum Alzheimerovy choroby Julie Williamsová, tvrdí, že výsledky výzkumu poskytují „velmi cenná vodítka“.

„Zkoumali jsme jednu specifickou teorii o Alzheimerově chorobě, ale naše údaje ukázaly, že není pravdivá. Stále ještě nevíme, co způsobuje Alzheimerovu chorobu. Za pár let bychom ale mohli mít velice jasnou představu o tom, jak to je,“ řekla.

Podle doktorky Susanne Sorensenové z Alzheimerovy společnosti je tato práce fascinující. „Tento objev pomůže vědcům vydat se ve výzkumu novými cestami a dávat dohromady jednotlivé střípky příčin Alzheimerovy choroby – patrně směs genů, životního stylu a událostí v životě člověka,“ řekla.

V současné době trpí tímto onemocněním až 25 procent lidí starších 85 let. Je to degenerativní onemocnění mozku, při němž odumírají části mozkových buněk a mění se látková činnost v mozku. To vede k postupné demenci.

Témata: Vědci | zdraví
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Naděje pro nemocné, vědci nalezli geny vyvolávající Alzheimerovu chorobu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Projekt MKULTRA: Americká CIA dělala pokusy na lidech, mučila i děti

26.04.2017 22:25 Aktualizováno HISTORIE - Celá řada science fiction spisovatelů si pohrává s myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby…

Největší vojenské cvičení KLDR v historii: Fotografie ukazují ničivou sílu…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Pchjongjang – V Severní Koreji proběhlo obří vojenské cvičení. Na dělostřelce dohlížel osobně…

Vtrhnou Američané na Ukrajinu? Tillersonův výrok vyvolal závažné otázky

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Washington - Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson nedávno otevřel otázku, zda by se měla…

Úřady bijí na poplach: Na přípravu před útokem KLDR máte pouhých 10 minut.…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Tokio – Japonci mají opravdu strach z toho, co by pro zemi znamenal útok Severní Koreje – obzvláště…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama