Švýcaři postavili elektrošoky na nohy ochrnutou krysu, chtějí to zkusit i s lidmi

Curych - Švýcarským lékaři za pomoci léků a elektrošoků vyléčili ochrnutou laboratorní krysu. Jejich metoda by mohla pomoci i lidem, kteří ztratili pohyblivost, píše v úterý švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

Přidejte svůj názor

Tým neurobiologa Gregoira Courtina pokusným zvířatům nejprve poškodil míchu tak, aby jim ochrnuly zadní končetiny. Poté jim vědci začali podávat léky a elektrickými šoky stimulovali část míchy pod zraněním.

Díky této léčbě se obnovila činnost nervových spojů podél míchy. To vyvolalo pohyb svalů, aniž by k nim přicházel signál z mozku. Krysy tak byly znovu schopné používat zadní nohy.

Po sedmi dnech už se krysy pohybovaly bez opory. Za dalších několik týdnů vydržely půl hodiny běžet v kolotoči.

Ačkoli pohyb neřídil mozek, krysy byly schopné svůj pohyb přizpůsobit. Vědci to ověřovali změnou směru otáčení kolotoče. Pohyb zvířat přitom stále řídily léky a elektřina.

Profesor Courtin a jeho spolupracovníci nyní vyvíjejí sadu elektrod, kterou by mohli umístit přímo na míchu. Do čtyř let by zařízení chtěli otestovat na lidech.

Dřívější výzkumy léčby zranění míchy se soustředily především na využití kmenových buněk k obnově poškozených míšních nervů. To umožňuje opětovné spojení svalů a mozku. Švýcarská studie se odlišuje tím, že elektrické šoky a trénink míří na existující nervový systém, který je zraněním odříznutý od mozku.

"Novinkou je, že chůzi mohou řídit reflexy," vysvětluje práci svých kolegů americký neurobiolog David Geffen. "Když zakopnete, jsou to vaše reflexy, které opraví našlápnutí. Ta reakce je příliš rychlá na to, aby ji mozek zachytil a vyslal signál. Mozek si toho všimne, ale počáteční reakce je reflex, který vychází z míchy. V tomto případě se navíc ukázalo, že smyslový systém může kroky nejen opravovat, ale i řídit," dodává.

Profesor Geffen upozornil, že úplně vyléčit ochrnutého člověk zatím není možné. "Nebudou chodit jako dřív, ale přinese to zlepšení. Jen to, že se můžete postavit a udělat pár kroků už je změna."

Témata: zdraví | Zdravotnictví
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Švýcaři postavili elektrošoky na nohy ochrnutou krysu, chtějí to zkusit i s lidmi

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Projekt MKULTRA: Americká CIA dělala pokusy na lidech, mučila i děti

26.04.2017 22:25 Aktualizováno HISTORIE - Celá řada science fiction spisovatelů si pohrává s myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby…

Největší vojenské cvičení KLDR v historii: Fotografie ukazují ničivou sílu…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Pchjongjang – V Severní Koreji proběhlo obří vojenské cvičení. Na dělostřelce dohlížel osobně…

Vtrhnou Američané na Ukrajinu? Tillersonův výrok vyvolal závažné otázky

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Washington - Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson nedávno otevřel otázku, zda by se měla…

Úřady bijí na poplach: Na přípravu před útokem KLDR máte pouhých 10 minut.…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Tokio – Japonci mají opravdu strach z toho, co by pro zemi znamenal útok Severní Koreje – obzvláště…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama