OSN: Do roku 2025 klesne počet obyvatel v Rusku o 11 milionů

New York - V Rusku posledních více než deset let klesá počet obyvatel a OSN varuje, že v roce 2025 může být nižší až o 11 milionů. S odvoláním na zprávu OSN o tom na svých internetových stránkách v pondělí informuje agentura Interfax.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

OSN ve zprávě upozorňuje na to, že v Rusku ubylo od roku 1993 až 6,6 milionu lidí, a to dokonce i přes velký příliv přistěhovalců, kteří se tam v posledních letech stahují za prací ze zemí bývalého SSSR.

Dokument OSN varuje, že při takové demografické tendenci klesne do roku 2025 v zemi počet obyvatel o dalších 11 milionů. Do roku 2050 pak může mít Rusko dokonce méně obyvatel než Vietnam.

Jen za posledních osm měsíců představuje úbytek obyvatel v Rusku podle ruských oficiálních údajů 183 tisíc lidí. To může v budoucnu zapříčinit nedostatek pracovní síly a zpomalení ekonomického růstu.

Ruská vláda v posledních letech z podnětu tehdejšího prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina vytvořila řadu programů, které měly stimulovat porodnost. Loňský rok byl dokonce vyhlášen Rokem rodiny. Během něj jednotlivé ruské regiony pořádaly kulturní akce propagující rodinu včetně festivalů, trhů, koncertů a výstav.

Letos v srpnu se poprvé za posledních 15 let v Rusku narodilo více lidí, než jich zemřelo. Rozdíl mezi úmrtností a porodností činil tisíc lidí. Zatímco Rusové tuto zprávu uvítali jako optimistickou prognózu do budoucna, zpráva OSN upozorňuje na to, že z dlouhodobého hlediska nebude mít stávající babyboom na populační úbytek velký vliv.

Rusové by tuto situaci měli přijmout a připravovat se na problémy, které v budoucnu přinese, tvrdí OSN. „Pokusy vzdorovat těmto nepříznivým trendům je nutné kombinovat s pokusy přijmout to, čemu nelze zabránit,“ stojí v textu.

OSN zároveň vyzvala Moskvu, aby snižovala úmrtnost pomocí reforem zdravotnictví a propagací zdravého životního stylu. To se týká především omezování konzumace alkoholu.

Témata: Rusko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská policie pátrala po zbraních, v domě objevila nebezpečného predátora

20.01.2018 20:19 Aktualizováno Petrohrad - Ruská policie pátrala v jednom z petrohradských domů po skladu zbraní. V objektu našla…

Srbský prezident přijel do Kosova. Slíbil zajistit trvalý mír

20.01.2018 16:18 Priština - Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes přijel do Kosova a hned na začátku návštěvy…

Největší nebezpečí pro Merkelovou? Přichází z nečekaného směru

20.01.2018 09:32 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se nachází v nejsložitějším období své politické…

Žirinovskij vstoupí na divadelní prkna, hlavní roli ale nedostal

20.01.2018 09:02 Moskva - Kontroverzní ruský politik Vladimir Žirinovskij bude vystupovat v divadelní hře.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama