OSN: Do roku 2025 klesne počet obyvatel v Rusku o 11 milionů

New York - V Rusku posledních více než deset let klesá počet obyvatel a OSN varuje, že v roce 2025 může být nižší až o 11 milionů. S odvoláním na zprávu OSN o tom na svých internetových stránkách v pondělí informuje agentura Interfax.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

OSN ve zprávě upozorňuje na to, že v Rusku ubylo od roku 1993 až 6,6 milionu lidí, a to dokonce i přes velký příliv přistěhovalců, kteří se tam v posledních letech stahují za prací ze zemí bývalého SSSR.

Dokument OSN varuje, že při takové demografické tendenci klesne do roku 2025 v zemi počet obyvatel o dalších 11 milionů. Do roku 2050 pak může mít Rusko dokonce méně obyvatel než Vietnam.

Jen za posledních osm měsíců představuje úbytek obyvatel v Rusku podle ruských oficiálních údajů 183 tisíc lidí. To může v budoucnu zapříčinit nedostatek pracovní síly a zpomalení ekonomického růstu.

Ruská vláda v posledních letech z podnětu tehdejšího prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina vytvořila řadu programů, které měly stimulovat porodnost. Loňský rok byl dokonce vyhlášen Rokem rodiny. Během něj jednotlivé ruské regiony pořádaly kulturní akce propagující rodinu včetně festivalů, trhů, koncertů a výstav.

Letos v srpnu se poprvé za posledních 15 let v Rusku narodilo více lidí, než jich zemřelo. Rozdíl mezi úmrtností a porodností činil tisíc lidí. Zatímco Rusové tuto zprávu uvítali jako optimistickou prognózu do budoucna, zpráva OSN upozorňuje na to, že z dlouhodobého hlediska nebude mít stávající babyboom na populační úbytek velký vliv.

Rusové by tuto situaci měli přijmout a připravovat se na problémy, které v budoucnu přinese, tvrdí OSN. „Pokusy vzdorovat těmto nepříznivým trendům je nutné kombinovat s pokusy přijmout to, čemu nelze zabránit,“ stojí v textu.

OSN zároveň vyzvala Moskvu, aby snižovala úmrtnost pomocí reforem zdravotnictví a propagací zdravého životního stylu. To se týká především omezování konzumace alkoholu.

Témata: Rusko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin ocenil dialog s Vatikánem založený na důvěře

23.08.2017 19:46 Soči - Moskva si cení konstruktivního dialogu s Vatikánem, založeného na důvěře. Uvedl to ruský…

Na východě Ukrajiny bude od 25. srpna platit další příměří

23.08.2017 17:28 Minsk/Kyjev - Od 25. srpna má platit nové příměří mezi vládními silami a proruskými separatisty na…

Ruský režisér Serebrennikov dostal domácí vězení, nesmí používat ani…

23.08.2017 15:52 Moskva - Ruský režisér Kirill Serebrennikov (47), kterého úřady podezírají ze zpronevěry státních…

Rusko znepokojuje plán na americký štít Aegis v Japonsku

23.08.2017 14:52 Moskva/Tokio - Plány Japonska rozmístit na svém území americký protiraketový systém Aegis jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama