OSN: Do roku 2025 klesne počet obyvatel v Rusku o 11 milionů

New York - V Rusku posledních více než deset let klesá počet obyvatel a OSN varuje, že v roce 2025 může být nižší až o 11 milionů. S odvoláním na zprávu OSN o tom na svých internetových stránkách v pondělí informuje agentura Interfax.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

OSN ve zprávě upozorňuje na to, že v Rusku ubylo od roku 1993 až 6,6 milionu lidí, a to dokonce i přes velký příliv přistěhovalců, kteří se tam v posledních letech stahují za prací ze zemí bývalého SSSR.

Dokument OSN varuje, že při takové demografické tendenci klesne do roku 2025 v zemi počet obyvatel o dalších 11 milionů. Do roku 2050 pak může mít Rusko dokonce méně obyvatel než Vietnam.

Jen za posledních osm měsíců představuje úbytek obyvatel v Rusku podle ruských oficiálních údajů 183 tisíc lidí. To může v budoucnu zapříčinit nedostatek pracovní síly a zpomalení ekonomického růstu.

Ruská vláda v posledních letech z podnětu tehdejšího prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina vytvořila řadu programů, které měly stimulovat porodnost. Loňský rok byl dokonce vyhlášen Rokem rodiny. Během něj jednotlivé ruské regiony pořádaly kulturní akce propagující rodinu včetně festivalů, trhů, koncertů a výstav.

Letos v srpnu se poprvé za posledních 15 let v Rusku narodilo více lidí, než jich zemřelo. Rozdíl mezi úmrtností a porodností činil tisíc lidí. Zatímco Rusové tuto zprávu uvítali jako optimistickou prognózu do budoucna, zpráva OSN upozorňuje na to, že z dlouhodobého hlediska nebude mít stávající babyboom na populační úbytek velký vliv.

Rusové by tuto situaci měli přijmout a připravovat se na problémy, které v budoucnu přinese, tvrdí OSN. „Pokusy vzdorovat těmto nepříznivým trendům je nutné kombinovat s pokusy přijmout to, čemu nelze zabránit,“ stojí v textu.

OSN zároveň vyzvala Moskvu, aby snižovala úmrtnost pomocí reforem zdravotnictví a propagací zdravého životního stylu. To se týká především omezování konzumace alkoholu.

Témata: Rusko
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: OSN: Do roku 2025 klesne počet obyvatel v Rusku o 11 milionů

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Macron získá přes 60 procent ve druhém kole voleb, ukazuje průzkum

27.04.2017 11:17 Paříž - Do druhého kola francouzských prezidentských voleb zbývá 10 dní. V prvním kole slavil…

Bude Německo chránit islamistické radikály? Deník upozornil na…

27.04.2017 11:13 Berlín - Bývalí bojovníci radikálního hnutí Taliban mohou získat v Evropě ochranu, protože se…

Francouzský soud odmítl vydat kosovského expremiéra do Srbska

27.04.2017 11:03 Paříž - Odvolací soud ve Francii odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců…

Změna plánu? Putin by se s Trumpem mohl sejít už v květnu

27.04.2017 10:57 Moskva - List Kommersant dnes uvedl, že by se rusko-americký summit mohl uskutečnit už koncem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama