Předseda sociální demokracie je otevřený koalici s Levicí od roku 2013

Berlín – Jak dál? Ptali se v posledních dnech sociální demokraté. Odpověď na otázku má nabídnout nově designovaný předseda a bývalý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel.

Přidejte svůj názor

Zatímco vítězové vyjednávají o nové koalici, poražení hledají někoho, kdo je vyvedle z marasmu. Tak by se dala shrnout situace u našich západních sousedů. Nejhorší volební porážka v poválečné době podnítila sociální demokracii k hledání sebe sama, jasnějšího profilu. S tím se ve straně znovu začala diskutovat otázku zda spolupracovat s poskomunistickou stranou die Linke (Levice).

Předsednictvo strany podle očekávání nominovalo úřadujícího spolkového ministra životního prostředí Sigmara Gabriela do funkce předsedy SPD a Andreu Nahles jako novou generální tajemnice. Oba by měli nahradit Franze Münterferinga a Hubertuse Heila, kteří po debaklu ve volbách do Bundestagu nebudou pokračovat ve vedení strany.

Gabriel, kterému se dříve začalo posměšně říkat „Siggi“, byl spokojen se 77 procenty, jimiž ho zvolilo předsednictvo strany do funkce stranického šéfa. Konkrétně obdržel 28 hlasů, čtyři byly proti a čtyři hlasující se zdrželi. Podle informací stávajícího předsedy strany Münteferinga hlasovalo pro nominaci Andrei Nahles na post generální tajemnice 24 členů z předsednictva.

Počet místopředsedů strany se rozšířil ze tří na čtyři. Předsednictvo strany zvolilo populárního úřadujícího starostu Berlína Klause Wowereita, který také jako z prvních mluvil o prolomení tabu koalice SPD s Linke na spolkové úrovni. Pro Wowereita byl zisk 61 procent velmi špatným výsledkem. Na zbylé posty místopředsedů byli vybráni zemská předsedkyně Severního Porýní-Westfálska Hannelore Kraft, spolkový ministr práce Olaf Scholz a ministryně sociálních věcí a zdravotnictví Mecklenburska-Pomořanska Manuela Schwesig.

Špatné výsledky, kterých vedoucí duo získalo, se zdají být výrazem nespokojenosti ze způsobu nového začátku po spolkových volbách. Někteří zástupci stranické levice v SPD a základny kritizovali, že malý okruh předních funkcionářů už před zasedáním grémia informoval o rozdělení vedoucích postů. Gabriel ve vysílání německé televize ARD označil výběr osob  za „zcela běžný postup“. Nejdříve nový tým vybere prezidium a předsednictvo . Definitivně o nově zvolených kandidátech na post předsedy strany, místopředsedů a generálního tajemníka rozhodne až stranický sjezd konaný příští měsíc v Drážďanech.

Gabriel oznámil, že nyní plánuje spolu s Andreou Nahles navštívit sociálnědemokratické obvody, aby provedli povolební analýzu se základnou. Voliči vyslali SPD jasný signál, že chtějí změnu. Strana musí přemýšlet o své roli.

Designovaný předseda SPD ukázal, že je principiálně otevřený koalici se stranou Linke. „Jsem proto, stýkat se s Linke bez strachu“, řekl Gabriel ve vysílání ARD. Nemá nic proti tomu, že v Berlíně sociální demokracie vládne s Linke. Podle něho se také může přemýšlet o koalici na spolkové úrovni po volbách do Bundestagu v roce 2013. Ovšem nesmí se to brát za hotovou věc, protože obě strany by se musely shodovat v obsahu. Zároveň vyjádřil pochopení pro rozhodnutí durynské SPD, která po nedávných volbách odmítla rudo-rudo-zelenou koalici.

Témata: Německo | Sigmar Gabriel | spd
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Porošenko chce sebrat občanství krymským Ukrajincům

20.04.2018 20:41 Kyjev/Moskva - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes předal parlamentu k projednání návrh…

Čeští politici překročili meze. Ukrajina zuří kvůli proti nezákonnému…

20.04.2018 18:35 Praha - Ukrajinské velvyslanectví dnes protestovalo proti návštěvě dvou českých politiků na…

Ruský parlament chce zakázat dovoz léků z USA, pacienti se bouří

20.04.2018 16:57 Moskva - Ruský parlament v květnu navrhne vládě úplně nahradit farmaceutický dovoz ze Spojených…

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu

20.04.2018 15:58 Moskva - Nedávné raketové útoky nepřispěly ke stabilitě v Sýrii. Zvláštnímu zmocněnci OSN pro Sýrii…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama