Esesák Josias Kumpf, strážce koncentračních táborů byl deportován do Rakouska

Washington - Bývalý strážce v nacistických koncentračních táborech Josias Kumpf byl ve čtvrtek deportován ze Spojených států do Rakouska. Informuje o tom stanice BBC.

Přidejte svůj názor

Třiaosmdesátiletý Kumpf byl strážcem v německém koncentračním táboře Sachsenhausen, polském pracovním táboře Trawniki i v táborech na okupovaném území Francie. Podle amerických vyšetřovatelů se v roce 1943 v Polsku podílel na masakru více než osmi tisíc Židů, kteří byli zastřeleni během jediného dne.

"Josias Kumpf podle vlastního přiznání vykonával stráž a měl příkaz zastřelit každého vězně, který se pokusil utéct před masakrem, který připravil o život tisíce Židů," uvedla v prohlášení zástupkyně amerického generálního prokurátora Rita Glavinová.

Vyšetřovatelé uvádějí, že se Josias Kumpf v roce 1942 vstoupil do nacistických jednotek SS.

Kumpf, který pochází ze Srbska, v roce 1956 uprchl z Rakouska do Spojených států a o osm let později se stal americkým občanem. Usadil se ve městě Racine ve státě Wisconsin.

Federální soud v Milwaukee již dříve Kumpfa obvinil z toho, že při žádosti o americké vízum nepřiznal své působení v SS.

Kumpf prohlásil, že ho nacisté jako sedmnáctiletého odvlekli z Jugoslávie a přinutili sloužit jako strážce v táborech. Popřel však, že by se účastnil jakýchkoliv zvěrstev.

Při slyšení u soudu v roce 2006 Kumpfův právník Peter Rogers uvedl, že je jeho klient "džentlmen, který se stal nedobrovolně členem armády a jednotek SS."

Podle Rogerse se Kumpf nepodílel na žádném z masakrů.

Při slyšení v procesu o Kumpfově deportaci však zástupce amerického generálního prokurátora Matthew Fridrich prohlásil, že se Kumpf podílel na operaci, která vyústila ve smrt tisíců nevinných lidí. "Jeho provinění nezmírnil ani čas," řekl Friedrich.

Od roku 1979 americké ministerstvo spravedlnosti zvítězilo již ve 107 případech vedených proti lidem, kteří se podíleli na nacistických zločinech.

Témata: nacisté
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku staví pomníky vraždění? Z USA zní ostrá slova

22.09.2017 00:01 NÁZOR - Podobně jako v případě mnoha soch ve Spojených státech, o něž se vede v poslední době boj,…

Rusko otestovalo nejmodernější zbraň ze svého arzenálu. Američané mají…

21.09.2017 23:05 Aktualizováno Moskva - Washington i Moskva modernizují své jaderné arzenály. Američtí vojenští vůdci se ale…

Rusko a Ukrajina se přou o podobu mírové mise na Donbas

21.09.2017 16:49 Moskva/Kyjev - Mezi Ruskem a Ukrajinou se rozhořel další spor. Tentokrát o misi mírotvorců, kterou…

Německé volby v ohrožení? Test ukázal snadnou manipulovatelnost s výsledky

21.09.2017 16:41 Berlín - Už tuto neděli proběhnou velmi očekávané volby do německého parlamentu. Pravicová,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama