Esesák Josias Kumpf, strážce koncentračních táborů byl deportován do Rakouska

Washington - Bývalý strážce v nacistických koncentračních táborech Josias Kumpf byl ve čtvrtek deportován ze Spojených států do Rakouska. Informuje o tom stanice BBC.

Přidejte svůj názor

Třiaosmdesátiletý Kumpf byl strážcem v německém koncentračním táboře Sachsenhausen, polském pracovním táboře Trawniki i v táborech na okupovaném území Francie. Podle amerických vyšetřovatelů se v roce 1943 v Polsku podílel na masakru více než osmi tisíc Židů, kteří byli zastřeleni během jediného dne.

"Josias Kumpf podle vlastního přiznání vykonával stráž a měl příkaz zastřelit každého vězně, který se pokusil utéct před masakrem, který připravil o život tisíce Židů," uvedla v prohlášení zástupkyně amerického generálního prokurátora Rita Glavinová.

Vyšetřovatelé uvádějí, že se Josias Kumpf v roce 1942 vstoupil do nacistických jednotek SS.

Kumpf, který pochází ze Srbska, v roce 1956 uprchl z Rakouska do Spojených států a o osm let později se stal americkým občanem. Usadil se ve městě Racine ve státě Wisconsin.

Federální soud v Milwaukee již dříve Kumpfa obvinil z toho, že při žádosti o americké vízum nepřiznal své působení v SS.

Kumpf prohlásil, že ho nacisté jako sedmnáctiletého odvlekli z Jugoslávie a přinutili sloužit jako strážce v táborech. Popřel však, že by se účastnil jakýchkoliv zvěrstev.

Při slyšení u soudu v roce 2006 Kumpfův právník Peter Rogers uvedl, že je jeho klient "džentlmen, který se stal nedobrovolně členem armády a jednotek SS."

Podle Rogerse se Kumpf nepodílel na žádném z masakrů.

Při slyšení v procesu o Kumpfově deportaci však zástupce amerického generálního prokurátora Matthew Fridrich prohlásil, že se Kumpf podílel na operaci, která vyústila ve smrt tisíců nevinných lidí. "Jeho provinění nezmírnil ani čas," řekl Friedrich.

Od roku 1979 americké ministerstvo spravedlnosti zvítězilo již ve 107 případech vedených proti lidem, kteří se podíleli na nacistických zločinech.

Témata: nacisté
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Separatisté pálí v Donbasu z těžkých zbraní, střela zabila mladou…

23.02.2018 11:50 Kyjev - Jeden ukrajinský voják byl zabit a další utrpěl zranění v palbě proruských separatistů z…

Kalašnikov dodá ruské armádě nové vybavení. A tentokrát nejde o samopaly

23.02.2018 08:33 Moskva - Zbrojařský koncern Kalašnikov dodá ruské armádě motocykly na elektrický pohon. První…

Putinovi zbývá rok, dva? Muž z Kremlu otevřeně promluvil

23.02.2018 00:01 NÁZOR - Koncem roku 2016 vše jen ne zapomenutý Alexej Navalnyj oznámil svou prezidentskou…

Zakázat mužskou obřízku? Muslimové a Židé se bouří. Hovoří o stěhování do…

22.02.2018 23:02 Aktualizováno Reykjavík – Islandský parlament se právě zabývá otázkou, jestli zakázat mužskou obřízku. Pokud by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama